Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-92/06/PK
z 24 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-92/06/PK
Data
2006.11.24



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
agent
agent ubezpieczeniowy
informacja dla podatnika
informacja podatkowa
przychody z innych źródeł
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Czy kwoty wypłacane byłemu współpracownikowi który już nie prowadzi DG stanowią dla niego przychód z DG?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje rozliczeń wypłaty świadczenia wyrównawczego na osobisty rachunek bankowy byłego agenta ubezpieczeniowego, który obecnie już nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, iż ww. przychód stanowi dla byłego agenta przychód z innych źródeł i w związku z tym ciąży na niej obowiązek sporządzenia informacji na formularzu PIT-8C.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w przeszłości agent prowadził działalność gospodarczą i w ramach tej działalności otrzymywał od Spółki przychody. Obecna wypłata jest rozliczeniem wyrównawczym z tytułu owej działalności. Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Ze względu na fakt, iż przedmiotowa wypłata bezsprzecznie jest wynikiem prowadzonej w przeszłości przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, to będzie ona dla niego stanowiła przychód z tej działalności.

Obowiązek sporządzenia informacji na formularzu PIT-8C wynika z przepisu art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, iż osoby prawne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Jak wynika z tego przepisu obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C powstaje w wyniku wypłacania dochodów z tzw. innych źródeł (wskazanych w art. 20 ust. 1 ww. ustawy). Jednakże obowiązek taki nie istnieje w przypadku wypłacania przychodów stanowiących dla podatnika przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując, w przedmiotowym stanie faktycznym na Spółce nie będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji na formularzu PIT-8C.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj