Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-351/1/06/JP
z 27 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-351/1/06/JP
Data
2006.11.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura zaliczkowa
moment powstania obowiązku podatkowego
zaliczka na poczet ceny


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dot. wystawiania faktur w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. wystawiania faktur w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 25.07.2006r. Spółka otrzymała zaliczkę od kontrahenta greckiego na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, na którą nie wystawiono faktury w ciągu 7 dni i nie wykazano w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2006r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik wniósł o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego w przedmiocie wystawiania faktur w przypadku otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Spółka stoi na stanowisku, iż niewystawienie faktury w siedmiodniowym terminie nie powoduje automatycznie powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten będzie powstawał dopiero z chwilą wystawienia faktury zaliczkowej, nawet jeżeli faktura ta zostanie wystawiona z uchybieniem terminu.

Stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. W myśl natomiast ust. 3 cytowanego artykułu, jeżeli przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Z powyższych unormowań jednoznacznie wynika, iż powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania części ceny przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów uzależnione jest od wystawienia faktury potwierdzającej ten fakt.

Uzupełnieniem art. 20 ust. 3 ustawy o VAT jest § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), w myśl którego jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Ponieważ nie zastrzeżono, że przepis ten stosuje się jedynie do zaliczek w przypadku dostaw krajowych, uznać należy, że znajduje on zastosowanie także w przypadku zaliczek na poczet dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, stwierdzić należy, iż sama wpłata zaliczki na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten nie powstanie również na skutek upływu siedmiodniowego terminu wyznaczonego na wystawienie faktury dokumentującej przedmiotową wpłatę. Stosownie do art. 20 ust. 3 ustawy o VAT powstanie on dopiero z chwilą wystawienia faktury zaliczkowej, nawet jeżeli faktura ta zostanie wystawiona z uchybieniem terminu, o którym mowa w § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wskazuje, iż niewystawienie faktury w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokumentującej ten fakt, stanowi naruszenie cytowanego § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj