Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-149/06/GS
z 20 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-149/06/GS
Data
2006.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
walutowa transakcja terminowa


Pytanie podatnika
Jak rozliczyć dochód uzyskany z pochodnych instrumentów finansowych. Czy przychód lub koszty uzyskania przychodu z realizacji praw odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych należy rozliczać oddzielnie od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uwzględniając ich fakt w rocznym rozliczeniu podatkowym ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1- 4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie rozliczania dochodów uzyskanych z pochodnych instrumentów finansowych, przedstawione we wniosku z dnia 04.08.2006r.(data wpływu do urzędu 07.08.2006r.), o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest: sprzedaż detaliczna i hurtowa wyrobów chemicznych, produkcja farb i lakierów, wynajem samochodów. Firma opodatkowana jest na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik zawarł umowę z bankiem prowadzącym rachunek firmy o przeprowadzenie transakcji walutowych typu FORWARD. Kontrakty walutowe podatnik nabywa w celach spekulacyjnych.

2. Przedmiot interpretacji: Podatnik zwrócił się z zapytaniem, jak rozliczyć dochód uzyskany z pochodnych instrumentów finansowych. Czy przychód lub koszty uzyskania przychodu z realizacji praw odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych należy rozliczać oddzielnie od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uwzględniając ich fakt w rocznym rozliczeniu podatkowym?

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.W świetle art. 30b ust. 1 pkt 5 dochodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 30c, zgodnie z tym artykułem opodatkowane są przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Zgodnie z art. 30b ust.1 pkt 6 po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i obliczyć należny podatek dochodowy. W świetle powyższego podatnik uważa, iż dochodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych nie może rozliczać łącznie z dochodami uzyskiwanymi z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast w rocznym zeznaniu podatkowym uwzględni dochody uzyskane ze zbycia pochodnych instrumentów finansowych i dochody uzyskane z innych źródeł, w tym dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej i na tej podstawie obliczy podatek za dany rok podatkowy.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kapitały pieniężne stanowią odrębne źródło przychodów. Przychody, które uważa się za przychody z kapitałów pieniężnych wymienia art. 17 ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających. Przez pochodne instrumenty finansowe zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 13 cyt. ustawy rozumie się instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, do pochodnych instrumentów finansowych należy zaliczyć te instrumenty finansowe, które nie są papierami wartościowymi, czyli między innymi: finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe.

Od 1 stycznia 2004 roku w myśl art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych, między innymi z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Sposób obliczania dochodu ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, określony został w art. 30 b ust. 2 w/w ustawy. Dochód ten określa się jako: - różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, - różnicę między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a, - różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a. Przepisy zawarte w w/w ar. 30b ust.1 ustawy: - stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z takiej umowy albo niezapłacenie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji (art. 30b ust.3 ustawy), - nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Dochodów, o którym mowa w art.30b ust.1 cyt. ustawy nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (tj. dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych wg progresywnej skali podatkowej) oraz art. 30c ustawy (tj. dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi stawką 19%).

Zgodnie z ar. 30b ust. 6 w/w ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 (odrębne zeznanie według ustalonego wzoru), wykazać między innymi dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że odpłatne zbycie pochodnych instrumentów finansowych nie jest przedmiotem wykonywanej przez Podatnika działalności gospodarczej. Zgodnie z powyższymi przepisami prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy odnośnie faktu, iż dochodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych nie rozlicza się łącznie z dochodami uzyskiwanymi z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast nieprawidłowe jest stanowisko w sprawie uwzględnienia w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie dochodów uzyskanych ze zbycia pochodnych instrumentów finansowych i dochodów z innych źródeł, w tym dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej i od tych dochodów obliczenie należnego podatku za dany rok podatkowy. Jak wynika z w/w przepisów dochodów tych nie łączy się z innymi dochodami i winny być rozliczone w odrębnym zeznaniu podatkowym (PIT-38).

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj