Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/III/415-4111-147-06/JM
z 16 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/III/415-4111-147-06/JM
Data
2006.10.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podział majątku
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy zobowiązana jestem do zapłacenia zryczałtowanego 10 % podatku dochodowego od połowy przychodu uzyskanego ze sprzedaży w 2006 r. prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w całości w 2006 r. w wyniku podziału majątku wspólnego , jeżeli w okresie dwóch lat nie kupię innego lokalu mieszkalnego.


P O S T A N O W I E N I E

Na postawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U z 2005 r. nr. 8 poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.10.2006 r. złożonego w tym samym dniu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanowił uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy .

W 1964 r. podatnik wstąpił w związek małżeński .W 1980 r. jeden z małżonków otrzymał przydział lokalu mieszkalnego na warunkach prawa lokatorskiego ze spółdzielni mieszkaniowej. W 1983 r. podatnik , który nabył lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego zawarł ze swoim małżonkiem umowę o wyłączenie wspólności ustawowej.

Na podstawie umowy nastąpiło wyłączenie ze wspólności ustawowej majątku nabytego przez oboje lub jednego z małżonków w czasie trwania związku małżeńskiego i tym samym wprowadzony został ustrój całkowitej rozdzielności ustawowej.

W 1990 r. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przekształcone zostało na prawo własnościowe. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego weszło w skład majątku wspólnego małżonków pomimo obowiązywania rozdzielności majątkowej.

W marcu 2006 r. na podstawie umowy o podział majątku wspólnego jeden z małżonków otrzymał w całości spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego , które następnie we wrześniu 2006 r. sprzedał.Podziału majątku wspólnego dokonano bez spłat i dopłat.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku

W ocenie podatnika przychód uzyskany ze sprzedaży nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym z następujących względów.Podstawą do wyłączenia przychodu z opodatkowania stanowi art. 10 ust. 1pkt. 8 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Przepis ten wymienia jako źródło przychodu odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat .W tym przypadku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabyte zostało w 1990 r. Rozdzielność majątkowa obowiązywała już od 1983 r. i sprzedaż prawa do lokalu mieszkalnego w 2006 r. nastąpiła po upływie 5 lat od daty nabycia .

Ocena stanu faktycznego i stanowiska podatnika na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art.10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , źródłem przychodu jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (.........) jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej w tym zakresie i zostało dokonane przed upływem pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 215 § 1 , 2 i 3 ustawy prawo spółdzielcze do lokalu mieszkalnego ( Dz. U z 1995 r. nr. 54 poz. 288 ) spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego może należeć tylko do jednej osoby albo do małżonków. Spółdzielcze prawo do lokalu przydzielone małżonkom lub jednemu z nich w czasie trwania małżeństwa należy wspólnie do obojga małżonków bez względu na istniejące miedzy nimi stosunki majątkowe. A zniesienie wspólności majątkowej w czasie trwania związku małżeńskiego nie pozbawia małżonków prawa do wspólnego lokalu mieszkalnego.

Nabyte w 1980 r. lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie jest prawem zbywalnym i pozostaje bez znaczenia w postępowaniu podatkowym.Przekształcone w 1990 r. lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego na własnościowe prawo nabyte zostało przez małżonków do majątku wspólnego na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej w sytuacji obowiązywania od 1983 r. umowy o rozdzielności majątkowej małżonków .

Udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego stanowiącym dotychczas majątek wspólny małżonków na podstawie umowy z dnia 31.03.2006 r. o podział majątku wspólnego stały się równe i wynosiły po 1/2 części na rzecz każdego małżonka .

W wyniku podziału majątku wspólnego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabył w całości do majątku odrębnego jednego z małżonków. Nabycie prawa do lokalu mieszkalnego przez jednego małżonka nastąpiło bez orzekania o rozwodzie związku małżeńskiego i odbyło się bez żadnych spłat i dopłat.

Prawo do lokalu mieszkalnego stanowiło jedyny składnik majątku wspólnego objęty podziałem między małżonkami. Udział nabyty w 1990 r. przez podatnika , któremu przypadło w całości spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o podział majątku wspólnego z dnia 31.03.2006 r., w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi źródła przychodu ponieważ sprzedaż prawa do lokalu mieszkalnego udziału nastąpiła po upływie pięciu lat od daty nabycia.

W sprawie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego powołuje się Pani na art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym , który stanowi , że przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności ustawowej oraz przychodu z tytułu wyrównania dorobku po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Organ podatkowy stwierdził, że przychód uzyskany ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze podziału majątku wspólnego nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zwolnienie od podatku dochodowego na podstawie art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie przychodów uzyskanych z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej, a nie sprzedaży praw nabytych w wyniku tego podziału .

W tym przypadku nabycie prawa do lokalu mieszkalnego przez jednego z małżonków do majątku odrębnego w wyniku dokonania podziału majątku wspólnego nie jest nabyciem przez drugiego małżonka w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i sprzedaż nie stanowi źródła przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym .

Za datę nabycia prawa do lokalu mieszkalnego przez jednego z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego należy przyjąć datę nabycia tego prawa w czasie trwania związku małżeńskiego tj. 1990 r. W związku z tym przychód uzyskany ze sprzedaży w 2006 r. prawa do lokalu mieszkalnego nabytego na podstawie umowy o podział majątku wspólnego nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj