Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-205/06; ZP/443-190/1/06
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-205/06; ZP/443-190/1/06
Data
2006.11.30



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Strona --> Pełnomocnictwo

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracje
pełnomocnictwo
pełnomocnicy


Pytanie podatnika
Czy podpisanie deklaracji przez sp. z o.o. jako pełnomocnika zwalnia Spółkę jako podatnika z obowiązku podpisania deklaracji?


W dniu 6.09.2006 r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 19.09.2006 r. (data wpływu do organu podatkowego – 20.09.2006 r.) oraz pismem z dnia 23.10.2006 r. (data wpływu do organu podatkowego – 24.10.2006 r.).

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2004 r. akcje Wnioskodawcy zostały nabyte przez „X” S.A., która jest głównym akcjonariuszem Wnioskodawcy.

Spółka „X” utworzyła nowy podmiot prawny „Y” Sp. z o.o., której głównym przedmiotem działalności jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Odbiorcami usług spółki „Y” będą w szczególności jednostki wchodzące w skład grupy kapitałowej „X”. Wnioskodawca jako jednostka należąca do tej grupy kapitałowej, rozważa powierzenie Spółce „Y” prowadzenie ksiąg rachunkowych. Prowadzenie ksiąg rachunkowych poza jej siedzibą spełniałoby wymogi wynikające z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Poza powierzeniem prowadzenia ksiąg rachunkowych Wnioskodawca chce również powierzyć Spółce „Y” sprawy związane z prowadzeniem ewidencji dla celów podatkowych, obliczanie podatków, sporządzanie deklaracji podatkowych oraz ich podpisywanie i składanie do właściwego Urzędu Skarbowego oraz zapłatę podatków. Rozliczenia podatkowe będą obejmować:

    1) CIT-2, CIT-2/0, CIT-6, CIT-7, CIT-8,
    2) IFT-2R,
    3) NIP-2,
    4) VAT-7, VAT-UE, VAT R-UE,
    5) PCC-1,
    6) AKC-3, AKC-3H.

Spółka „Y” na bazie podpisanej umowy o świadczenie usług oraz udzielonych przez Wnioskodawcę pełnomocnictw – będzie zobowiązana do przygotowania ww. deklaracji i informacji, podpisania i przekazania do właściwego Urzędu.

Spółka „Y” będzie podpisywać deklaracje zarówno w rubryce przeznaczonej dla osoby sporządzającej, jak i w rubryce przeznaczonej na „oświadczenie i podpis podatnika/osoba reprezentująca podatnika.”

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy podpisanie deklaracji przez „Y” sp. z o.o. jako pełnomocnika zwalnia Spółkę jako podatnika z obowiązku podpisania deklaracji?

W opinii Wnioskującej, zarówno sporządzanie zeznań i deklaracji, jak też podpisywanie tych deklaracji może być dokonywane nie osobiście przez podatnika, ale również przez podmiot zewnętrzny, któremu powierza się prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zdaniem Spółki znowelizowana ustawa o doradztwie podatkowym przyznała podmiotom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uprawnienia do sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych oraz prowadzenia ewidencji do celów podatkowych. Natomiast podpisywanie deklaracji podatkowych przez podmiot zewnętrzny (w imieniu i na rzecz Podatnika) następowałoby na podstawie udzielonego pełomocnictwa (umocowania pełnomocnika do podpisywania i składania wskazanych deklaracji).

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Kwestia poboru podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania zaliczek miesięcznych na ten podatek uregulowana jest w art. 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz w art. 27 ww. ustawy w zakresie rozliczania się z osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym.

W myśl art. 25 ust. 1 powołanej ustawy podatkowej, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2 a, 3-6 a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklaracje, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zgodnie natomiast z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Art. 26 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakłada na płatników, którzy dokonują wypłaty należności z tytułów wymienionych w art. 21 i art. 22 wspomnianej ustawy, obowiązek przesłania urzędowi skarbowemu deklaracji podatkowej, a podatnikom, o których mowa w:

    1) art. 3 ust. 1 - informacji o wysokości pobranego podatku,
    2) art. 3 ust. 2, oraz urzędowi skarbowemu - informacji o dokonanych wypłatach i pobranym podatku - sporządzone według ustalonego wzoru.

Wzory deklaracji oraz zeznań, o których mowa wyżej, obowiązujące w roku podatkowym rozpoczynającym się 1 stycznia 2006 r. oraz dla tych podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2006 r., zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. Nr 279, poz. 2761 ze zm.).

Wg określonego ww. rozporządzeniem wzoru, deklaracja miesięczna CIT-2 posiada w swej treści oświadczenie osób odpowiedzialnych za podanie wymaganych danych oraz obliczenie podatku, a także podpisy i pieczątki osoby lub osób uprawnionych, zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem, do zarządzania jednostką (dla deklaracji CIT-2 za 2006 r. podpisy te winny znajdować się w pozycji 54 deklaracji), oraz podpis (i pieczątkę) osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku (poz. 53). Natomiast w zeznaniu CIT-8 ustawodawca zawarł obowiązek złożenia przez ww. osoby podpisów, odpowiednio w pozycjach 68 i 70, oraz podpis (i pieczątkę) osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku (poz. 67).

Zgodnie z obowiązującym wzorem deklaracja o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych CIT-6 pole F „ Oświadczenie osoby upoważnionej do złożenia deklaracji” zawiera w poz. 45 obowiązek złożenia podpisu i pieczątki osoby uprawnionej do złożenia deklaracji. Natomiast CIT-7 w wierszu D poz. 37 wymaga złożenia podpisu przez osobę reprezentujaca płatnika.

W informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych nie mających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (IFT-2R) wiersz F zawiera oświadczenie i podpis płatnika lub osoby wyznaczonej przez płatnika.

Zgodnie z ogólną zasadą systemu ewidencyjnego, opartego na ustawie z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) oraz wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych, do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, także aktualizacyjnego są obowiązani podatnicy (art. 5 ust. 1 ww. ustawy). Podmiotowy zakres ww. ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników jest określony w art. 2. Obowiązek ewidencyjny, obejmujący w szczególności dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego lub identyfikacyjnego obciąża bezpośrednio osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz zakłady - oddziały osób prawnych, jeżeli na mocy odrębnych przepisów są one niezależnymi podatnikami lub płatnikami. Z powyższych przepisów wynika, iż zgłoszenia aktualizacyjne lub identyfikacyjne powinny być dokonywane przez podatnika, jednakże w ww. ustawie zawarty jest przepis szczególny, tj. art. 5 ust. 4a, zgodnie z którym, zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne może być dokonane przez pełnomocnika strony. W takim przypadku do zgłoszenia aktualizacyjnego lub identyfikacyjnego każdorazowo dołącza się uwierzytelnioną notarialnie lub poświadczoną urzędowo kopię pełnomocnictwa.

Podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), stosownie do art. 99 ust. 1 tej ustawy, obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Deklaracje składane są według ustalonego wzoru, określonego w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie delegacji ustawowych. Stosownie natomiast do regulacji art. 97 ust. 1 przywoływanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Aktualnie wzory deklaracji VAT-7 reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545). Deklaracje VAT-7 w poz. 68 zawierają zapis „podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika.”

Wzory deklaracji VAT - R/UE określa natomiast rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 55, poz. 539 ze zm.). Deklaracja VAT - R, której załącznik stanowi deklaracja VAT-R/UE, w pozycji 44 zawiera zapis „podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika.”

Obowiązek składania przez podatnika deklaracji PCC-1 oraz załącznika PCC-1/A wynika z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), zgodnie z którym, podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Wzory deklaracji PCC określone są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie sposobu zapłaty, poboru i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 989). Deklaracja PCC-1 w polach I.1 oraz I.3 zawiera oświadczenie i podpis podatnika, natomiast pola I.2 oraz I.4 zawierają oświadczenia i podpisy osób reprezentujących podatnika.

Wskazać również należy, iż z przepisów ustawy z dnia 16 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), w szczególności z art. 368 § 1, wynika, że spółkę akcyjną reprezentuje zarząd spółki, natomiast art. 372 § 1 tego aktu stanowi, że prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Zatem w pozycjach dotyczących podpisów osoby lub osób uprawnionych do zarządzania jednostką, przewidzianych w deklaracjach dla podatku dochodowego od osób prawnych, oraz w pozycji dotyczącej podpisu podatnika lub osoby go reprezentującej, uwzględnionej w deklaracji dla podatku od towarów i usług, muszą znaleźć się podpisy osób, które upoważnione są do reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw.

Należy stwierdzić, iż wyżej przywoływane przepisy materialnego prawa podatkowego z wyjątkiem ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, nie określają czy składane deklaracje powinny być podpisywane osobiście przez podatnika czy też w imieniu podatnika może to zrobić jego pełnomocnik. Nie zawierają zarazem zakazu działania w tym zakresie przez właściwie umocowanych pełnomocników.

W świetle natomiast art. 136 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Stosownie zaś do art. 137 § 1 tejże ustawy, pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Stosownie do powyższego, należy stwierdzić, iż przywoływane przepisy nie ograniczają możliwości działania Podatnika poprzez umocowanego pełnomocnika w zakresie podpisywania składanych przez Niego deklaracji. Powyższe potwierdzają także opisy ww. deklaracji określające, iż deklaracja powinna być podpisana przez podatnika lub osobę reprezentującą podatnika.

Organ podatkowy nie kwestionuje faktu powierzenia prowadzenia ksiąg rachunkowych spółce z o.o. „Y”, jednakże udzielenie jej pełnomocnictwa do podpisywania i składania w imieniu Wnioskodawcy wszelkich deklaracji podatkowych jest niewłaściwe. Należy bowiem zauważyć, że Spółka „Y” jest osobą prawną, a nie osobą fizyczną, której można by udzielić pełnomocnictwa w rozumieniu prawa podatkowego. Jednocześnie „Y” sp. z o.o. na podstawie art. 3a ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86 ze zm.) może wykonywać czynności doradztwa podatkowego określone w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3, w tym dotyczące jedynie sporządzania, a nie podpisywania, w imieniu i na rzecz podatników, zeznań i deklaracji podatkowych. Podpisywanie deklaracji podatkowej może następować jedynie na podstawie udzielonego osobie fizycznej pełnomocnictwa. Tym samym ani członkowie zarządu podmiotu prowadzącego Podatnikowi księgi rachunkowe, ani jego pracownicy nie są uprawnieni do podpisywania za podatnika ww. deklaracji na podstawie pełnomocnictwa udzielonego temu podmiotowi.

Dodatkowo informuje się, że odnośnie deklaracji i zeznań wymienionych przez Podatnika tj.: CIT-2, CIT-2/0, CIT-6, CIT-7, CIT-8, IFT-2R, NIP-2, VAT-7, VAT-UE, VAT R-UE oraz PCC-1, brak jest przeciwwskazań do podpisywania przez osoby wchodzące w skład zarządu spółki, prowadzącej podatnikowi księgi rachunkowe lub jej pracowników, w pozycjach dotyczących osób odpowiedzialnych za podanie wymaganych danych lub za obliczenia podatku, pod warunkiem posiadania przez te osoby (imiennie) pełnomocnictw udzielonych przez podatnika.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj