Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423-131/06/AB
z 6 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423-131/06/AB
Data
2006.12.06


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
łączenie spółek
nabycie udziałów
odsetki od pożyczki
różnice kursowe
spłata pożyczki
weksel


Pytanie podatnika
Czy odsetki od pożyczki finansującej zakup udziałów w spółkach przejmowanych stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty lub kapitalizacji oraz w którym momencie różnice kursowe powstające przy spłacie pożyczki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Podatnika.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku X Sp. z o.o. z dnia 5 września 2006r. (data wpływu do Urzędu 08.09.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik na mocy umowy sprzedaży zawartej we wrześniu 2004r. nabył od dotychczasowych udziałowców udziały w dwóch spółkach z grupy X- Y Sp. z o.o. oraz Z Sp. z o.o. Z uwagi na to, że Strona nie dysponowała wystarczającymi środkami finansowymi, które pozwoliłyby sfinansować nabycie udziałów, niezbędne środki, tj. kwota 7.716 mln euro, pochodziła z weksla wystawionego w dniu 01.10.2004r. przez Podatnika na rzecz A z siedzibą w Holandii. Następnie, w związku ze zobowiązaniami tej Spółki, weksel został przeniesiony na B z siedzibą w Holandii, potem na C i ostatecznie na D z siedzibą w Holandii. Na podstawie umowy pożyczki z dnia 03.01.2005r. weksel wystawiony przez Podatnika został anulowany i zastąpiony zobowiązaniem z tytułu umowy pożyczki. W dniu 20.12.2005r. nastąpiła rejestracja połączenia Podatnika, jako spółki przejmującej, ze spółkami przejmowanymi. Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 oraz art. 516 k.s.h.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, Spółka zwróciła się o potwierdzenie, czy odsetki od pożyczki finansującej zakup udziałów w spółkach przejmowanych stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty lub kapitalizacji oraz w którym momencie różnice kursowe powstające przy spłacie pożyczki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Podatnika.

Zdaniem Podatnika, odsetki od pożyczki finansującej zakup udziałów w spółkach będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. Mimo, że pożyczka została przeznaczona na sfinansowanie nabycia udziałów, zapłacone w związku z jej spłatą odsetki nie mieszczą się w definicji "wydatków na nabycie udziałów", które zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zalicza się do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ustalania dochodu z odpłatnego zbycia udziałów. W ocenie Spółki, do odsetek od zaciągniętej pożyczki ma zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegają jedynie naliczone lecz niezapłacone odsetki od zobowiązań. Ponadto, zdaniem Podatnika, fakt, że odsetki od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów spółek operacyjnych z Grupy X zostały zapłacone już po przejęciu przez Podatnika tych podmiotów (połączenie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 oraz art. 516 Ksh w celu uproszczenia struktury własnościowej Grupy X w Polsce), nie wpływa na utratę możliwości zaliczenia przez Spółkę tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Bez znaczenia dla kwalifikacji podatkowej tych wydatków jest również to, że pożyczka została zastąpiona wekslem wystawionym w związku ze sfinansowaniem nabycia udziałów w w/w spółkach.

W odniesieniu do różnic kursowych powstałych w związku ze spłatą przedmiotowej pożyczki, Spółka stoi na stanowisku, że fakt połączenia Spółki i spółek operacyjnych, w których Spółka nabyła udziały, nie wpływa również na możliwość i sposób rozpoznania dla celów podatkowych różnic kursowych powstałych w momencie spłaty tej pożyczki. Podobnie jak odsetki od pożyczki przeznaczonej na zakup udziałów w innym podmiocie, także różnice kursowe powstałe w momencie jej spłaty nie stanowią wydatków na nabycie tych udziałów, a co za tym idzie winny być rozpoznawane dla celów podatkowych na zasadach ogólnych, czyli w momencie spłaty pożyczki lub jej części w euro.

W ocenie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawiona argumentacja Strony jest prawidłowa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z definicji tej wynika, iż między poniesionymi wydatkami a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, a więc że są to wydatki ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej.

Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...). Należy przy tym zdefiniować pojęcie "wydatków na nabycie" (objęcie) udziałów (akcji), które oznacza, że do kosztów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów (akcji). Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów (akcji) zaliczyć należy zapłaconą cenę działów (akcji) oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.). Odsetek od pożyczki (kredytu) zaciągniętej w celu sfinansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pożyczka zastąpiła weksel wystawiony przez Spółkę w celu uzyskania środków niezbędnych do sfinansowania wydatków na nabycie udziałów w spółkach operacyjnych z Grupy X. Zatem zaciągnięcie tego zobowiązania oraz jego późniejsza spłata ma związek z funkcjonowaniem Spółki. Bez znaczenia jest tu fakt, że spłata zobowiązania z tytułu pożyczki nastąpiła po przejęciu przez Spółkę podmiotów, których udziały zostały nabyte za środki pochodzące z tego zobowiązania. Zaciągnięcie pożyczki oznacza dla pożyczkobiorcy nie tylko konieczność jej późniejszego zwrotu, ale wiąże się także z dodatkowymi kosztami z tytułu korzystania z obcego kapitału. Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawych (art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) zaciągnięcie pożyczki oraz jej późniejsza spłata są neutralne podatkowo, przy czym za spłatę pożyczki uważa się tylko tę część zobowiązania, która odpowiada kwocie zaciągniętego zobowiązania. Wszystko to, co przekracza kwotę udzielonej pożyczki stanowi dodatkowe koszty związane z jej przyznaniem i o ile pozostają w związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą, tj. spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zapłaty, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zgodnie z w/w art. 15 ust. 1 ustawy. Z kolei na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych zobowiązań. Oznacza to, że jeżeli w dacie spłaty odsetek od zaciągniętej pożyczki strony postanowią o ich kapitalizacji, odsetki te będą mogły zostać uwzględnione w rachunku podatkowym. Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek, pod warunkiem, że nie będą zachodzić okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podobnie sytuacja przedstawia się z różnicami kursowymi od zaciągniętych pożyczek na nabycie udziałów w spółkach z Grupy X. Nie zalicza się ich do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem udziałów, lecz traktuje jako koszt związany z korzystaniem z obcego kapitału i z tego też względu różnice te powinny, w zależności od swojego charakteru, korygować koszty uzyskania przychodów, odpowiednio zwiększając je lub obniżając. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty poniesione w walucie obcej przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów. Różnice kursowe z tytułu różnych kursów walut mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów dopiero wówczas, gdy nastąpi faktyczna zapłata w walucie obcej za nabyty towar(usługę) lub spłata zobowiązania np. pożyczki. Przez zapłatę należy rozumieć wyłącznie zapłatę w pieniądzu za pośrednictwem banku. Jednym bowiem z warunków umożliwiających zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest jego poniesienie. W prawie podatkowym mamy do czynienia z różnicami kursowymi zrealizowanymi, powstałymi w ciągu roku obrotowego. Dopiero z chwilą ich realizacji, czyli w dacie faktycznej zapłaty, można rozpoznać różnice kursowe dla celów podatkowych. Reasumując, różnice kursowe od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów w innej spółce powinny być uwzględnione dla celów podatkowych, tj. uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów w momencie ich realizacji, tj. w dacie spłaty pożyczki. Fakt połączenia spółek nie wpływa na możliwość uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów odsetek lub różnic kursowych, stosownie bowiem do art. 93 ustawy - Ordynacja podatkowa, osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia (przejęcia) innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej (przejętej) osoby prawnej.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt.1ustawy - Ordynacja podatkowa).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj