Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-124/TZ-159/06/AB
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-124/TZ-159/06/AB
Data
2006.09.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
części
dostawa towarów
statek
stawki podatku
wyposażenie
zaopatrzenie


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT zastosować przy dostawie wyposażenia narzędzi i materiałów wykorzystywanych do świadczenia usług fryzjerskich i kosmetycznych na promie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.06.2006 r. (data wpływu 29.06.2006 r.), uzupełnionego w dniu 02.08.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku od towarów i usług przy dostawie wyposażenia, narzędzi i materiałów wykorzystywanych do świadczenia usług fryzjerskich i kosmetycznych na promie

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca - czynny podatnik VAT - przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług fryzjerskich i kosmetycznych. Podatnik zamierza poszerzyć skalę prowadzonej działalności, poprzez stworzenie "filii" firmy na pokładzie promu pasażerskiego kursującego pomiędzy Polską a Szwecją. Z zapisów "Umowy o współpracy w zakresie świadczenia usług fryzjerskich i kosmetycznych", którą zamierza on zawrzeć z przewoźnikiem promowym wynika, iż Wykonawca (tj. Podatnik) przygotuje i zapewni niezbędne wyposażenie salonu fryzjerskiego poprzez dostarczenie na własny koszt zarówno elementów ruchomych wyposażenia salonu (np. fotele fryzjerskie i kosmetyczne, myjnie fryzjerskie), jak i produktów kosmetycznych i fryzjerskich niezbędnych do świadczenia usług.

Zdaniem Wnioskodawcy do dostawy w/wym. towarów do salonu na promie należy stosować stawkę podatku w wysokości 0%.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Wysokość opodatkowania regulują przepisy Działu VIII ustawy (art. 41-85). Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się m.in. do:

    - (pkt 3) dostaw części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu. Przywołany pkt 1 wymienia:
  1. statki wycieczkowe i tym podobne, przeznaczone głównie do przewozu osób; promy wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),
  2. tankowce (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),
  3. statki chłodnicze (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90.00),
  4. statki przeznaczone do przewozu towarów oraz statków przeznaczonych do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,
  5. statki rybackie itp. pełnomorskie (PKWiU 35.11.31-30),
  6. pchacze pełnomorskie (PKWiU 35.11.32-50.00), statki szkolne rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statki badawcze rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40).

- (pkt 10 lit. a) dostaw towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych dla celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów.

Zatem opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 0% będzie podlegała:

    1) sprzedaż dokonywana na statki o wskazanym w przepisie art. 83 ust. 1 pkt 1 symbolu PKWiU � pod warunkiem, że będzie to sprzedaż części lub wyposażenia statku, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.

W związku z brakiem definicji "części" i "wyposażenia" w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług, należy odnieść się do powszechnie przyjętego rozumienia tych pojęć. Według "Słownika języka polskiego" PWN, częścią jest przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości, a wyposażeniem urządzenie dodatkowe do danej maszyny lub do urządzenia uważanego za główne;

    2) sprzedaż towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków określonych rodzajowo m.in. w art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy.

Zatem stawka 0% na podstawie w/wym. przepisu będzie miała zastosowanie tylko do tych towarów, które są niezbędne do eksploatacji statku traktowanego jako środek transportu, np. materiały eksploatacyjne, oraz do realizacji zadań statku, związanych z rodzajem statku lub przewożonych ładunkiem. Towary te nie mogą być przedmiotem sprzedaży ani też być związane z odpłatnie wykonywaną działalnością, świadczoną na pokładzie statku.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu należy stwierdzić, iż dostawa towarów do salonu kosmetyczno-fryzjerskiego mieszczącego się na promie pasażerskim w postaci: foteli fryzjerskich i kosmetycznych, myjni fryzjerskich, produktów kosmetycznych i fryzjerskich niezbędnych do świadczenia usług � nie spełnia przesłanek do zastosowania obniżonej do wysokości 0% stawki podatku od towarów i usług. W związku z powyższym dostawa tych towarów podlegać będzie opodatkowaniu stawką dla nich właściwą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj