Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-738/DEC/KW/06
z 11 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-738/DEC/KW/06
Data
2006.09.11



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
konserwacja zabytków
usługi związane z kulturą


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług konserwacji i restauracji tkaniny zabytkowej świadczonych na umowę o dzieło.


W dniu 12.06.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pani wniosek z dnia 06.06.2006 r. w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług konserwacji i restauracji tkaniny zabytkowej świadczonych na umowę o dzieło.

Z treści złożonego wniosku wynika, że ukończyła Pani Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w zakresie konserwacji i restauracji tkaniny zabytkowej i uzyskała Pani tytuł magistra sztuki. Na umowę o dzieło świadczy Pani usługi polegające na konserwacji i restauracji tkaniny zabytkowej. Odbiorcami Pani usług są muzea, obiekty sakralne i inne instytucje zajmujące się przechowywaniem i eksponowaniem tkanin zabytkowych. W umowach, które zawiera Pani ze zleceniodawcami określone są zarówno warunki jak i wysokość wynagrodzenia, które przysługuje Pani za wykonanie określonych prac konserwatorskich i restauratorskich. Ponadto ponosi Pani odpowiedzialność za wykonywane czynności.

W związku z powyższym we wniosku zawarła Pani pytanie czy świadczone przez Panią usługi są zwolnione z podatku VAT? Pani zdaniem, zawartym we wniosku, ze względu na charakter pracy dotyczący obiektów zabytkowych, działalność Pani jest zwolniona z podatku VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie działalność gospodarcza, jak wynika z ust. 2, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z kolei zgodnie z ust. 3 pkt 3 art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Ze wskazanych wyżej przepisów wynika, iż podatnikami podatku od towarów i usług są podmioty wykonujące samodzielnie i na własny rachunek działalność gospodarczą, działające bez stosunku podporządkowania oraz w sposób niezależny.W przypadku wykonywania czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowanie podatkiem od towarów i usług zostało uzależnione od istniejących więzów prawnych tworzących stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności regulujących:warunki wykonywania tych czynności,wynagrodzenie,odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Z treści złożonego wniosku wynika, że ponosi Pani odpowiedzialność za wykonywane przez siebie czynności konserwacji i restauracji tkaniny zabytkowej. Tym samym nie zachodzą przesłanki pozwalające wyłączyć świadczone przez Panią usługi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 15 ust. 3 pkt 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Działalność Pani należy uznać za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 w/w ustawy. Jednocześnie podkreślić należy, że ocena treści zawartej umowy pod kątem stwierdzenia spełnienia wszystkich warunków, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, należy do samego podatnika, gdyż więzy prawne pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą usługi wynikają wyłącznie z treści zawartej pomiędzy stronami umowy, a nie z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Organ podatkowy nie jest właściwy do interpretowania zdarzeń cywilnoprawnych opartych na ustawie Kodeks cywilny.

Ponadto, jak wynika z pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi nr OK-5672/KU-3081/2006 z dnia 07.06.2006 r., przysłanego do tut. Urzędu przez Panią faxem w dniu 08.09.2006 r., świadczone przez Panią usługi w zakresie:prac konserwatorskich polegających na zabezpieczeniu i utrwaleniu substancji zabytku, zahamowaniu procesów jego destrukcji oraz dokumentowaniu tych działań,prac restauratorskich mających na celu wyeksponowanie wartości artystycznych i estetycznych zabytku, w tym jeżeli istnieje taka potrzeba, uzupełnieniu lub odtworzeniu jego części oraz udokumentowaniu tych działańsą klasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.52.12-00.00, jako usługi ochrony zabytków.

W myśl przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, tj. między innymi, określone w pozycji 11 usługi o symbolu ex 92, czyli usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem: 1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczościi wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33,92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe, 5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usługświadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach, 5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72), 6) działalności agencji informacyjnych, 7) usług wydawniczych, 8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz.12.

Świadczone przez Panią usługi w zakresie konserwacji i restauracji tkaniny zabytkowej nie znajdują się w grupie usług o symbolu PKWiU 92, wyłączonych ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów, a określonych w powyższych punktach 1 - 8 poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem wykonywane przez Panią usługi podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy. W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy podziela Pani stanowisko w przedstawionej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj