Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-65/06
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-65/06
Data
2006.12.13



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
rozliczanie straty
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
sprzedaż udziałów
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy strata powstała ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. przez spółkę jawną stanowi stratę z działalności gospodarczej czy stratę z kapitałów pieniężnych?


Na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Jeżyce postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18.09.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dot. sposobu rozliczenia i kwalifikacji do źródła przychodów straty ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - za prawidłowe.

W dniu 18.09.2006r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika występującego w imieniu spółki jawnej, której jest wpółwłaścicielem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dot. sposobu rozliczenia i kwalifikacji do źródła przychodów straty ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że spółka sprzedała w bieżącym roku posiadane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Na transakcji tej poniosła stratę.

Wnioskodawca prosi o wskazanie czy poniesiona strata będzie stanowić stratę z działalności gospodarczej spółki czy też stratę z kapitałów pieniężnych.

Zdaniem podatnika, powstałą stratę należy uznać za stratę z kapitałów pieniężnych i rozliczyć w zeznaniu podatkowym PIT-38.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskującego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

W art. 10 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wyszczególnione zostały źródła przychodów wśród których w pkt. 7 ustawodawca umieścił przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (...). Katalog rodzajów przychodów zaliczanych do przychodow z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 powołanej ustawy. Między innymi za przychód z tego źródła, zgodnie z pkt 6 wskazanego przepisu, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a więc także w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. W stosunku do tych przychodów zastosowanie mają ogólne zasady ustalania dochodu określone w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem ze źródła przychodów (...) jest zatem nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z tego źródła przychodów.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 powołanej ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (...), podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Kolejny ustęp tego przepisu, a więc ust. 2, stanowi o sposobie ustalania dochodu, który w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną stanowi różnicę między sumą przychodów a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 tejże ustawy. Przepis art. 30b ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo nie zapłacenie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji.

Jak wspomniano wcześniej, jeżeli koszty uzyskania przychodu ustalone w oparciu o ww. przepisy przewyższają przychód uzyskany ze sprzedaży udziałów, różnica stanowi stratę ze źródła przychodów, o którą w myśl art. 9 ust. 3 ustawy można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że sprzedane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowiły majątek spółki jawnej, której wnioskujący jest współwłaścicielem. Spółka jawna jest podmiotem gospodarczym nie posiadającym osobowości prawnej. Tworzą ją udziałowcy będący osobami fizycznymi, którzy od uzyskanych dochodów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochód lub strata z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. należący do źródła przychodów określonego w art. 17 ust. 1 pkt 6a, będzie zatem dochodem lub statą wspólników spółki jawnej jako osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30b ust. 6, po zakończeniu roku podatkowego, podatnik który uzyskał m.in. dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną ma obowiązek wykazać je w zeznaniu o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy. Zeznaniem tym obejmuje się również poniesione w roku podatkowym straty z tego źródła przychodów. Sporządzane jest ono na formularzu PIT-38 i składane w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskano dochód lub poniesiono stratę, do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ustało przed tym dniem – według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium, z zastrzeżeniem art. 45 ust.7.

Reasumując należy stwierdzić, że poniesioną przez wnioskującego stratę ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością należy uznać za stratę z kapitałów pieniężnych, która winna zostać wykazana w zeznaniu PIT-38 składanym w terminie o którym mowa wyżej.

Wobec powyższego należało orzec jak w sentencji.

Interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz o stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj