Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DG/415-4/07D30
z 10 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG/415-4/07D30
Data
2007.01.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
małżonek
składki na ubezpieczenia społeczne
spółka jawna
wspólnik
zaliczenie
zatrudnianie (zatrudnienie)


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone przez spółkę jawną na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne i składek na Fundusz Pracy zatrudnionych w spółce małżonek wspólników stanowią koszty uzyskania przychodu?


W listopadzie 2006 r. wspólnicy zatrudnili w prowadzonej przez nich spółce jawnej swoje małżonki. W związku z tym zatrudnieniem u wspólników pojawiły się wątpliwości, czy składki na ubezpieczenia społeczne i składki na Fundusz Pracy opłacane przez nich za swoje małżonki, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez wspólników - ramach spółki jawnej - działalności gospodarczej. Zdaniem wnioskodawców, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się jedynie wynagrodzeń brutto małżonek wspólników. Natomiast opłacone przez pracodawców składki na ubezpieczenia społeczne i składki na Fundusz Pracy będą kosztem uzyskania przychodu w dacie rzeczywistej zapłaty dla wszystkich wspólników w proporcji w jakiej dzielą oni zyski i straty spółki.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W świetle art. 8 ust . 2 w związku z art. 8 ust. 11, przy uwzględnieniu przepisów art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.) – w dalszej części niniejszego postanowienia oznaczanej skrótem „uosus”, małżonki wspólników prowadzących działalność gospodarczą między innymi w formie spółki cywilnej, dla celów ubezpieczeń społecznych traktowane są jako osoby współpracujące. W myśl art. 16 ust. 5a uosus, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe i wypadkowe osób współpracujących finansują w całości z własnych środków osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

W myśl przepisów art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – w dalszej części niniejszego postanowienia oznaczanej skrótem „uopdoof”, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w uosus, zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących - odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechana poboru podatku.

Zgodnie z art. 26 ust. 13a uopdoof, wydatki na cele określone w art. 26 ust. 1 uopdoof, o których mowa wyżej - a zatem również wydatki na ubezpieczenia społeczne - podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24.08.2006 r. o podatku tonażowym. Opisane wyżej warunki odliczeń wydatków na ubezpieczenia społeczne przewidziane są także w przepisach art. 30c ust. 2 i 3 uopdoof, dotyczących opodatkowania dochodów na zasadach tzw. „podatku liniowego”.

W przypadku, gdy składki na ubezpieczenia społeczne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów, należy podkreślić, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 55a uopdoof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 37, określonych w uosus, w części finansowanej przez płatnika składek. Jednocześnie, w myśl postanowień art. 23 ust. 3d uopdoof, przepisy art. 23 ust. 1 pkt 55a, stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 37 uopdoof, do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak z powyższego wynika, podatnik prowadzący działalność gospodarczą, ma prawo wybrać jedną z dwu dopuszczanych przepisami uopdoof możliwości potrącenia od dochodu zapłaconych przez niego w roku podatkowym składek na własne ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenia społeczne osób z nim współpracujących. Podatnik może te opłacone składki na ubezpieczenia społeczne - przy spełnieniu warunków określonych w uopdoof - odliczyć od dochodu albo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Przepisy nie przewidują natomiast możliwości takiego wyboru w przypadku składek na Fundusz Pracy i Gwarantowany Fundusz Świadczeń Pracowniczych. Składki, o których mowa w zdaniu powyżej, mogą być zatem traktowane wyłącznie jako koszty uzyskania przychodów.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu informuje, że interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania tej interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj