Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej
US1416/PD/415-7/2006/AN
z 14 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US1416/PD/415-7/2006/AN
Data
2006.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowi Mazowieckiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie
przeniesienie służbowe
zasiłki


Pytanie podatnika
czy zgodnie z prawem został naliczony podatek od zasiłku na zagospodarowanie i jaki jest tryb ewentualnego zwrotu tego podatku?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.11.2006r.w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej


p o s t a n a w i a

uznać, przedstawione we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jako żołnierz zawodowy, w 2005 roku otrzymała Pani zasiłek na zagospodarowanie w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej w pierwszym miejscu pełnienia służby. Zasiłek na zagospodarowanie otrzymała Pani w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, na podstawie art. 73. ust. 1. pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 z późn.zm.). Na koniec 2005 roku zakład pracy tj. Jednostka Wojskowa, naliczył od ww. zasiłku podatek, który uiściła Pani przy rozliczeniu rocznym w Urzędzie Skarbowym.


Pytanie Podatnika dotyczy wyjaśnienia:

czy zgodnie z prawem został naliczony podatek od zasiłku na zagospodarowanie i jaki jest tryb ewentualnego zwrotu tego podatku?


Zdaniem Podatnika zasiłek na zagospodarowanie jest zwolniony z opodatkowania.


Zgodnie z art. 71 ust.1 ustawy z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierze zawodowi otrzymują uposażenie i inne należności pieniężne określone w ustawie. Art. 73 ust.1 ww. ustawy wśród innych należności pieniężnych wymienia w punkcie 1 zasiłki na zagospodarowanie, natomiast odrębnie w pkt 5 – należności za podróże i przeniesienia służbowe.


Przepis art. 82 ust.1 ww. ustawy stanowi, że żołnierzowi zawodowemu, z którym po raz pierwszy zawarto kontrakt na pełnienie służby stałej lub kontrakt na pełnienie służby terminowej przez okres nie krótszy niż pięć lat, przysługuje zasiłek na zagospodarowanie po objęciu stanowiska służbowego. Art. 82 ust. 2 określa, że zasiłek na zagospodarowanie przysługuje w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym.


Przepis art. 9 ust. 1, ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz.176 z 2000 roku z późn. zm.), stanowi, że “opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku”.


Art. 21 ust. 1 ww. ustawy zawiera katalog zwolnień przedmiotowych od podatku dochodowego.Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 tejże ustawy wolne od podatku dochodowego są ”kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie”.

Wobec powyższego, aby kwota otrzymanego przez żołnierza zasiłku na zagospodarowanie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania, musi być wypłacona w związku z przeniesieniem służbowym.


Z treści wniosku wynika, że otrzymała Pani zasiłek na zagospodarowanie w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej w pierwszym miejscu pełnienia takiej służby. Zatem otrzymany przez Panią zasiłek na zagospodarowanie po objęciu stanowiska służbowego w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym nie wiązał się z przeniesieniem służbowym. Dlatego też nie może Pani skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).


Na postanowienie niniejsze służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowi Maz., w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj