Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443//75/06
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443//75/06
Data
2006.11.15



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
koszt
naprawa
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.Spółka jest właścicielem samochodu osobowego CHRYSLER, który to samochód został uszkodzony w wyniku wypadku drogowego (wynikłego nie z naszej winy). Koszty napraw powypadkowych zostały dokonane z OC sprawcy. Na powyższy pojazd nie wykupiliśmy ubezpieczenia dobrowolnego AC. W związku z zapisem art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) uważamy, że koszty napraw powypadkowych dokonywane na samochody nie objęte ubezpieczeniem dobrowolnym nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, gdyż ustawodawca w tym zapisie nie nie wprowadził żadnych zastrzeżeń z czyjej winy powstała szkoda oraz z jakich źródeł będzie ona pokryta. W związku z zapisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT mówiącym o tym, że istnieje brak możliwości odliczania podatku VAT od towarów i usług jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym prosimy o wyjaśnienie czy VAT naliczony od faktur dotyczących naprawy powypadkowej samochodu osobowego CHRYSLER będzie do odliczenia czy też będzie uznany jako wydatek nie stanowiący kosztu uzyskania przychodu. Powyższa odpowiedź dodatkowo będzie przedłożona w PZU S.A. który zobligował nas do złożenia zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o braku możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z naprawą samochodu CHRYSLER. W uzupełnieniu (z dn. 09.11.2006r.) Spółka złożyła oświadczenie, że „naszym zdaniem nie przysługuje nam prawo do odliczenia podatku naliczonego od faktur dotyczących napraw powypadkowych samochodu osobowego CHRYSLER. Jednocześnie oświadczamy, że nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa w powyższej sprawie”.


POSTANOWIENIEDziałając na podstawie art.14a, art 14 b § 1-4, art. 14c oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ w związku z wnioskiem Strony z dn. 29.08.2006r. (data wpływu do Urzędu 30.08.2006r.; bez znaku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać za prawidłowe przedstawione we wniosku stanowisko Strony w zakresie braku prawa odliczenia podatku naliczonego od wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.UZASADNIENIEW dniu 30.08.2006r. wpłynął wniosek Strony (uzupełniony pismem z dnia 09.11.2006r.) z którego wynika, że Spółka jest właścicielem samochodu osobowego CHRYSLER, który to samochód został uszkodzony w wyniku wypadku drogowego (wynikłego nie z winy Strony). Koszty napraw powypadkowych zostały dokonane z OC sprawcy. Na powyższy pojazd Spółka nie wykupiła ubezpieczenia dobrowolnego AC. Podatnik złożył zapytanie o możliwość odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących naprawy powypadkowej w/w samochodu. Według Strony - w związku z zapisem art 88 ust. 1 pkt 2 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 ze zm./ - uprawnienie takie nie przysługuje. Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania niniejszego postanowienia stwierdzam co następuje:

Upoważnienie do odliczenia podatku naliczonego przez podatnika podatku od towarów i usług określa przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zgodnie z nim, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. To ustawowe uprawnienie podlega ograniczeniom, określonym m.in. w art. 88 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy. Z przepisu tego wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.W myśl art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) nie uważa się za koszt uzyskania przychodu strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Z treści powołanego przepisu wynika, iż ustawodawca uzależnił możliwość uznania wydatków na remont powypadkowy samochodu za koszt podatkowy od objęcia tego samochodu dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika , że użytkowany przez Stronę samochód nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Jak wskazano w interpretacji Tut. Organu z dnia 07.09.2006r. (znak P-3/423-15/06) w przedstawionej przez Stronę sytuacji koszty naprawy powypadkowej w/w samochodu osobowego nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w świetle w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Zatem w ocenie tut. organu podatkowego Stronie w świetle cyt. przepisu art 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez warsztat samochodowy w fakturze VAT dokumentującej wykonanie naprawy w/w samochodu.

Z powyższych względów stanowisko Strony przedstawione we wniosku w ocenie organu podatkowego, jest prawidłowe.Wobec powyższego postanawiam jak w sentencji.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj