Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/109/2006/AK
z 4 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/109/2006/AK
Data
2006.10.04



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
import usług
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obniżenie podatku należnego
termin


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą tego, czy ogólna zasada wyrażona w art. 86 ust 11 ustawy o VAT, pozwalająca podatnikom na korzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy, odnosi się również do podatku naliczonego od importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 10 i 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.07.2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 14.07.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym opisanym w wymienionym wyżej piśmie, stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego za prawidłowe.

W dniu 14.07.2006r. wpłynął do tutejszego Organu podatkowego wniosek Spółki Akcyjnej T. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego, Spółka dokonuje zakupów towarów oraz usług poza granicą kraju. W przypadku usług Podatnik dokonuje zdefiniowanego w ustawie o podatku od towarów i usług importu usług, natomiast w przypadku towarów występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Transakcje te według Spółki są obciążone podatkiem VAT należnym, który zgodnie z art. 86 ust 2 pkt 4 ustawy o VAT stanowi dla Spółki podatek naliczony. Odliczenie tego podatku jest dokonywane w rozliczeniu za miesiąc w którym powstał obowiązek podatkowy.

Wątpliwości Podatnika dotyczą tego czy ogólna zasada wyrażona w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT pozwalająca podatnikom na korzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy, odnosi się również do podatku naliczonego od importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Prezentując swoje stanowisko w sprawie, Podatnik uważa, że może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od wskazanych wyżej transakcji zarówno, w miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy, jak również w rozliczeniu za okres następny.

Odnosząc się do przedstawionej powyżej kwestii Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do przepisów art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, kwotę podatku naliczonego stanowi, między innymi z zastrzeżeniem ust. 3-7 kwota podatku należnego od importu usług, jak również kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Natomiast w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w przypadkach, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, powstaje zgodnie z ust. 10 pkt 2 cytowanego przepisu, w rozliczeniu za okres w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów.

Zauważyć jednak należy, iż w przypadku gdy Podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w powołanym wyżej przepisie (art. 86 ust. 10 ustawy) może obniżyć, na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy, kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Mając powyższe na uwadze należy przyjąć, że prezentowane stanowisko przez Wnioskodawcę w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe, w związku z tym Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanowił jak w rozstrzygnięciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj