Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.1-415-27/06
z 8 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.1-415-27/06
Data
2006.12.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
import towarów
zakup towarów


Pytanie podatnika
Dotyczy sposobu dokumentowania operacji gospodarczych dokonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w przedmiocie zakupu używanych i nowych towarów handlowych od osób fizycznych poprzez angielski system aukcji EBAY


Postanowienie

Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 września 2006 r. (wpływ do tut. organu 18 września 2006 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

uznaję za nieprawidłowe

wyrażone we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące sposobu dokumentowania operacji gospodarczych dokonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w przedmiocie zakupu używanych i nowych towarów handlowych od osób fizycznych poprzez angielski system aukcji EBAY.

Uzasadnienie

Z treści złożonego w dniu 18 września 2006 r. wniosku wynika, że w najbliższym czasie zamierza Pan rozpocząć działalność gospodarczą opartą na zakupie towarów z Anglii poprzez angielski system aukcji EBAY, który udokumentowany będzie dołączonymi do wniosku dokumentami stanowiącymi dowód zakupu.

Stwierdza Pan, że ww. dokumenty uzyskane z angielskiego systemu płatności PAYPAL mogą być podstawą do obliczania kosztów zakupu i do zaksięgowania ich w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Tut. organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 tej ustawy.

Obowiązek prawidłowego dokumentowania poniesionego wydatku, który stanowić ma w działalności gospodarczej koszt uzyskania przychodu oraz wykazanie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskaniem przychodów spoczywa na podatniku.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w tym także dokumentowania zapisów w księdze określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.)

Rodzaje dokumentów księgowych, które mogą być podstawą zapisów w księdze zawiera § 12 ust. 3.

Ponadto dowód księgowy, aby mógł stanowić podstawę zapisu w księdze, powinien być sporządzony w języku polskim lub został przetłumaczony na język polski a jego treść musi być pełna i zrozumiała.

Jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym (§ 12 ust. 4)

W pierwszym rzędzie podstawą zapisów w księdze są faktury VAT, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Podstawą zapisów mogą być również inne dowody wymienione w § 13 i 14 cytowanego wyżej rozporządzenia (w przypadkach wskazanych w tych paragrafach) stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem, przy czym dowody te muszą zawierać co najmniej dane wymienione w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia.

Na udokumentowanie zapisów w księdze dotyczących niektórych kosztów (wydatków) mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). Katalog wydatków, na których udokumentowanie podatnik może przedstawić dowody wewnętrzne jest zawarty w § 14 ust. 2 w/cyt. rozporządzenia i jest on katalogiem zamkniętym, tym samym nie może zostać rozszerzony na inne wydatki nie wyszczególnione w tym przepisie. Świadczy o tym użycie w § 14 wyrazu "wyłącznie".

W katalogu tym nie zostały wymienione wydatki na zakup towarów handlowych.

Bez znaczenia pozostaje także fakt, iż transakcje gospodarcze będą zawierane poprzez angielski system aukcji EBAY.

Każda transakcja gospodarcza musi być udokumentowana zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi w Polsce i zawartymi w powołanym rozporządzeniu.

W związku z powyższym dokonywane przez podatnika zakupy towarów handlowych winny być dokumentowane wyłącznie dowodami, o których mowa w przepisach § 12 ust. 3 pkt 1 wyżej powołanego rozporządzenia.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj