Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PP/443/60/2006/PS
z 20 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PP/443/60/2006/PS
Data
2006.12.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumentacja
faktura korygująca
komputery
placówka oświatowa


Pytanie podatnika
Czy uzupełnienie dokumentacji wymaganej do zastosowania stawki 0% przy dostawie sprzętu komputerowego do szkół po dokonanej dostawie sprzętu uprawnia do korekty stawki podatku z 22% do 0%.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 09.10.2006 r., który wpłynął w dniu 10.10.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dot. prawa do korekty faktury jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak stanowi art. 14a § 1 stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl § 4 udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 10.10.2006 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak przedstawiono we wniosku Wnioskodawca dokonał dostawy sprzętu komputerowego dla uczelni wyższej na podstawie zamówienia i umowy dostawy . W dniu dostawy uczelnia nie dysponowała jeszcze potwierdzeniem organu nadzorującego więc firma dokonująca dostawy zastosowała stawkę 22%. Po kilku dniach otrzymała zamówienie z prośbą o wystawienie korekty stawki podatku VAT i zastosowanie stawki 0%.

Pytanie Spółki brzmi - czy posiadając pełną dokumentację spółka może wystawić korektę i zastosować stawkę 0%?

Zdaniem Spółki - tak- może wystawić korektę i zastosować stawkę 0%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, iż zgodnie z § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z 2005 r. i Nr 102, poz. 860) faktury korygujące wystawiane mogą być w następujących sytuacjach:

§ 16 ust. 1. W przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

  1. zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;
  2. zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

§ 17. ust. 1. Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Powyższe sytuacje nie znajdują jednak odzwierciedlenia w przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym. Zastosowana stawka podatku w wysokości 22% przy braku spełnienia przesłanek wynikających z zapisu art. 83 ust. 1 pkt 26 w związku z art. 83 ust. 13, 14 i 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) została więc zastosowana prawidłowo i nie jest wynikiem pomyłki a skutkiem świadomego działania.

Późniejsze spełnienie wymogów nie jest więc okolicznością przewidzianą treścią ww. rozporządzeniem, a więc nie stanowi podstawy do korekty faktury VAT i zastosowania stawki 0% podatku.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak w sentencji .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj