Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-1/415/31/06
z 10 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-1/415/31/06
Data
2006.10.10



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Czy można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość sprzedawanej nieruchomości o ile dotychczas nie była amortyzowana, ale znajdowała się w ewidencji środków trwałych ?


Pismem z dnia 07.08.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego - 11.08.2006r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisu art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą pod nazwą "X" Spółka Jawna A i M, opodatkowaną w formie zasad ogólnych. Przedmiotem działalności jest sprzedaż materiałów budowlanych. W grudniu 2000r. Pan i żona, pozostając we wspólności majątkowej, zakupiliście niezabudowaną działkę, której jesteście właścicielami. W 2002r. Spółka Jawna - A i M podjęła inwestycję, tj. budowę budynku oraz wiaty gospodarczej. Zakończenie inwestycji i oddanie budynku do użytkowania nastąpiło w czerwcu 2003r. W budynku wybudowanym na przedmiotowej nieruchomości powstała filia działalności gospodarczej. Mimo, iż nieruchomość wprowadzono do ewidencji środków trwałych, spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych dla tej nieruchomości. Pan i żona zamierzacie sprzedać nieruchomość wraz z naniesieniami, tj. budynkiem i wiatą gospodarczą.

Wątpliwości Pana budzi zagadnienie: czy można jednorazowo zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wartość sprzedawanej nieruchomości o ile dotychczas nie była amortyzowana, ale znajdowała się w ewidencji środków trwałych firmy ?

Wobec przedstawionych okoliczności faktycznych zdaniem Pana, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na nabycie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych są kosztem uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, bez względu na czas ich poniesienia. W momencie sprzedaży nieruchomości podatnicy będą mogli jednorazowo zaliczyć wartość nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

Wedug ust. 3 art. 22g w/w ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczonego do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania.

Wobec wyżej przytoczonych przepisów stwierdza się, że ustalając dochód za sprzedaży gruntu podatnik w kosztach uzyskania przychodu uwzględni wartość początkową zakupionego gruntu, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, z chwilą sprzedaży gruntu wartość początkowa tego gruntu stanie się kosztem uzyskania przychodów i zostanie ujęta w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu podziela Pana stanowisko w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości sprzedawanej nieruchomości i uznaje je - za prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj