Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
MM-4360-SD-3/2006
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
MM-4360-SD-3/2006
Data
2006.09.06



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
spadek
ulga podatkowa
utrata prawa do ulgi
zbycie rzeczy


Pytanie podatnika
Czy zachowane zostanie prawo do ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku przeznaczenia pieniędzy otrzymanych ze sprzedazy odziedziczonego lokalu na wpłaty z tytułu zawartej przedwstępnej umowy zakupu innego lokalu w ciągu 6 miesiecy od dnia zbycia lokalu otrzymanego w spadku?


Przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy: Podatnik odziedziczył po swoich dziadkach lokal mieszkalny. W toku prowadzonego postepowania podatkowego oświadczył, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 16 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz, że w nabytym lokalu zamieszkiwać będzie co najmniej przez 5 lat. Po miesiącu od złożenia tego oświadczenia Podatnik sprzedał otrzymane w spadku mieszkanie. W ciągu 6 miesiecy od dnia sprzedaży Podatnik całą uzyskaną sumę ze sprzedazy przeznaczył na wpłaty z tytułu zawartej przedwstępnej umowy zakupu innego lokalu. Akt notarialny nabycia lokalu został podpisany po upływie roku od daty zbycia spadkowego lokalu. W opisanym stanie faktycznym, według Podatnika możliwe jest zachowanie w tej sytuacji ulgi, o której mowa u art. 16 cyt. ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.)- w brzmieniu obowiązujacym w dacie udzielenia postanowienia - nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.Dla zachowania zatem ulgi w opisanym przypadku konieczne jest spełnienie łącznie dwóch warunków:1.konieczność zmiany warunków mieszkaniowych;2.nabycie innego lokalu lub budynku w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia otrzymanego lokalu w spadku.Kwestia konieczności zmiany warunków mieszkaniowych nie jest przedmiotem niniejszej interpretacji. Natomiast nabycie innego lokalu lub budynku bezwzględnie nastąpić musi najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy. Przy czym zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ( sygn. akt III S.A. 1183/2003) w tym czasie podatnik musi podpisać akt notarialny nabycia lokalu, a nie tylko wydać pieniądze uzyskane ze sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj