Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/297/Z/K/06
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/297/Z/K/06
Data
2006.11.20



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kwota nienależna
obowiązek płatnika
odliczenie od dochodu
świadczenie nienależne
zeznanie podatkowe
zwrot należny


Pytanie podatnika
Na mocy wyroku sądu została przywrócona do pracy i podjeła zatrudnienie osoba, z którą wcześniej rozwiązano umowę o pracę. Osobie tej została wypłacona odprawa, która w chwili obecnej jest świadczeniem nienależnym i podlega zwrotowi.
Czy istnieje mozliwosć korekty PIT-11 za 2005r. oraz PIT-4.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 18.10.2006r. w pkt 2, tj. pracownik spłaca kwotę brutto nienależnego świadczenia i odzyskuje podatek w rocznym rozliczeniu za 2006r. i 2007r.

W dniu 18.10.2006r. złożyliście Państwo wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Na mocy wyroku Sądu Rejonowego z dnia 25.05.2006r. została przywrócona do pracy i podjęła zatrudnienie z dn. 01.10.2006r. osoba, z którą 30.09.2005r,. rozwiązano umowę o pracę. Osobie tej została wypłacona odprawa, która w obecnej sytuacji jest świadczeniem nienależnym i podlega zwrotowi. Od wypłaconej odprawy pracownikowi potrącono zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 30%. Kwota podlegająca zwrotowi została rozłożona na raty, ostateczna spłata nastąpi w 2007r.Pytanie:Czy istnieje możliwość korekty PIT-11 za 2005r. oraz PIT-4 za m-c 09/2005r.?Własne stanowisko płatnika w sprawie:
1. pracownik spłaca kwotę netto nienależnego świadczenia, a pracodawca dokonuje korekty PIT-11 za 2005r. oraz PIT-4 za m-c 09/2005r., także pracownik dokonuje korekty rocznego rozliczenia za 2005r.,
2. pracownik spłaca kwotę brutto nienależnego świadczenia i odzyskuje podatek w rocznym rozliczeniu za 2006r. i 2007r.
Zgodnie z art. 41b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 35 i 45, odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).
Natomiast w przypadku, gdy zwrot nie jest potrącany przez płatnika z bieżących należność, podatnik winien zwrócić nienależnie pobrane świadczenia łącznie z pobranym podatkiem (zaliczka).

W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnikom, którzy dokonali zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, w kwotach uwzględniających podatek dochodowy, przysługuje prawo do odliczenia tego świadczenia od dochodu. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art.24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.Regulacja ta umożliwia podatnikom odzyskanie kwoty podatku, jaką zapłacili od następnie zwróconego świadczenia. Pracodawca powinien przekazać pracownikowi stosowną informację o kwocie zwróconych przez niego świadczeń, na podstawie której podatnik w rocznym zeznaniu podatkowym dokona odliczenia w świetle art. 26 ust. 1 pkt 5 wyżej cytowanej ustawy.Powyższy sposób postępowania należy stosować zarówno w sytuacji, gdy zwrot świadczenia zostanie dokonany w roku, w którym je pobrano, jak i w sytuacji, gdy zwrócono świadczenie pobrane w ubiegłych latach podatkowych. Należy zauważyć, że zgodnie z art. 26 ust.1 pkt 5 - podatnik ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę dokonanych w danym roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu.Nieistotne bowiem jest, kiedy nienależne świadczenie pobrano, ale kiedy je zwrócono.Jednocześnie zaznacza się, ze zgodnie z art. 26 ust. 7h - kwota, o której mowa w ust. 1 pkt 5 przekraczająca kwotę dochodu, o którym mowa w ust. 1, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.

Mając powyższe na uwadze oraz art. 75 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku przysługuje płatnikom lub inkasentom, jeżeli:
a.) w złożonej deklaracji wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od wysokości pobranego podatku,
b.) w złożonej deklaracji wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od należnej,
c.) nie będąc obowiązani do składania deklaracji, wpłacili podatek w wysokości większej od należnej,
Podkreśla się, że płatnik wypłacając odprawę pieniężną był obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i dokonał jej w prawidłowej wysokości. Natomiast uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje płatnikom w przypadku wpłaty podatku w wysokości większej od wysokości pobranego podatku lub w wysokości większej od należnej.A więc, w opisanym przypadku nie ma podstaw, abyście Państwo, jako płatnik wstąpili z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz składali korekty: deklaracji PIT- 4 za mc 09/2005r. i informacji PIT-11 za 2005r.

Zatem postanowiono jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj