Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/023/436/1/PCC/07/MZ
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/023/436/1/PCC/07/MZ
Data
2007.02.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
kapitał spółki
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółka jawna


Pytanie podatnika
Czy i ewantualnie jak zakwalifikować do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych "Porozumienie", które zostało zawarte ze wspólnikami Spółki Jawnej.Porozumienie mówi o zwrocie wspólnikom kosztów poniesionych przez nich na wybudowanie pawilonu.


Na podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z póżn. zm.),art. 1 ust.1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2, art. 1 ust. 3 pkt 1, art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z póżn. zm.).Naczelnik drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.01.2007 r. w sprawie udzielania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

W dniu 07.12.2006 r. wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego pisemne zapytanie uzupełnione pismem z dnia 09.01.2007 r. dotyczące udzielenia informacji, czy istnieje obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z Porozumieniem zawartym w dniu 01.10.2006 r. z wspólnikami Spółki Jawnej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zobowiązał się zwrócić dotychczasowym wspólnikom Spółki Jawnej koszty poniesione przez nich na wybudowanie pawilonu nr 6. Ponadto Wnioskodawca informuje, iż zwracając koszty wspólnikom nie wnosi wkładu do spółki.Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza co następujące: Porozumienie zawarte w dniu 01.10.2006 r. pomiędzy Wnioskodawcą a wspólnikami Spółki Jawnej nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k w/cyt. ustawy podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie). Przepisy powołanej ustawy wiążą również powstanie obowiązku podatkowego ze zmianą umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy). Czynność wniesienia do spółki osobowej, jaką jest spółka jawna, wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, w świetle przepisów art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy, uznana jest za czynność zmiany umowy spółki. Zgodnie z tymi uregulowaniami za zmianę umowy spółki osobowej uważa się wniesienie lub podwyższenie do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.Zgodnie zaś z przepisami art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b podstawę opodatkowania przy zmianie umowy stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Ponadto zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych przedmiotem opodatkowania jest umowa spółki oraz zmiana umowy spółki, a nie czynność w postaci wniesienia wkładu lub podwyższenia wniesionego do spółki wkładu, bez znaczenia w jakiej formie wniesiono wkład, pieniężnej czy niepieniężnej.Wobec powyższego Wnioskodawca nie wnosi wkładu do Spółki na podstawie zwrotu kosztów dotychczasowym wspólnikom, gdyż nie powoduje to zwiększenia majątku spółki lub podwyższenia kapitału zakładowego.Mając powyższe na względzie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego we wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1, § 2 Ustawy Ordynacja Podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na podstawie art. 14 a § 4 Ustawy Ordynacja Podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie w terminie 7 dni od daty doręczenia (art. 236 § 2 w/cyt. Ustawy).Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj