Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-71-339/ZDB
z 26 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-71-339/ZDB
Data
2007.01.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odszkodowania
zajęcie
zajęcie nieruchomości
zwolnienia podatkowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy przyznane odszkodowanie za zajęcie przez Skarb Państwa pod drogę publiczną nieruchomości będącej własnością osoby fizycznej , którego wysokość została ustalona decyzją Prezydenta Miasta, mieści się w zwolnieniu przedmiotowym na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji o do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08.12.2006r.

Ze złożonego wniosku z dnia 08.12.2006r wynika, iż otrzymała Pani odszkodowanie przyznane za zajęcie przez Skarb Państwa pod drogę publiczną nieruchomości będącej Pani własnością. Wysokość odszkodowania została ustalona decyzją Prezydenta Miasta. Wątpliwość Pani powstała na gruncie ustalenia czy w/w odszkodowanie mieści się w zwolnieniu przedmiotowym na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pani zdaniem otrzymane odszkodowanie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Na podstawie cytowanego we wniosku przepisu zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy 26.07.1991r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

    a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
    b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,
    c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
    d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
    e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
    f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątkowych związanych z prowadzoną działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach o których mowa w art. 30 c,
    g) odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód.

Treść w/w przepisu do przedstawionego stanu faktycznego nie ma zastosowania, gdyż nie zawiera przedmiotu odszkodowania. Odszkodowanie przyznane za zajęcie przez Skarb Państwa pod drogę publiczną części nieruchomości jest wymienione w art. 21 ust.1 pkt 29.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26.07.1991r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są: przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50 proc. od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Wypłacone Pani przez Urząd Miasta odszkodowanie mieści się w pojęciu odszkodowań wypłaconych stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), w związku z tym, uzyskany przychód w postaci przedmiotowego odszkodowania korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym na mocy cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje Pani stanowisko za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj