Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
KS.005/4/06
z 22 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
KS.005/4/06
Data
2007.01.22



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
przedawnienie zobowiązania podatkowego


Pytanie podatnika
Czy synowie ponoszą konsekwencje z tytułu nie uregulowania podatku od spadków i darowizn przez ojca, który jako spadkobierca nabył prawa do spadku, co stwierdzono postanowieniem sądu z dnia 23 października 1977 r.?


Dnia 14 listopada 2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej wpłynął wniosek podatnika zawierający żądanie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Pytanie: Czy synowie ponoszą konsekwencje z tytułu nie uregulowania podatku od spadków i darowizn przez ojca, który jako spadkobierca nabył prawa do spadku zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej z dnia 23 października 1977 r.

Stanowisko wnioskodawcy: Zdaniem podatnika zobowiązanie podatkowe ciążące na ojcu już wygasło. Przepisy prawne mające zastosowanie w niniejszej sprawie: art. 1 ust. 1 pkt. 1, art. 5, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 17 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), art. 21 § 1 pkt 2, art. 68 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Stanowisko organu podatkowego: Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem spadku.

Obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia (art. 6 ust. 4).

W myśl art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatnicy są obowiązani, z zastrzeżenie ustępu 2, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Z przytoczonych przepisów wynika, że zeznanie podatkowe o nabyciu przedmiotów majątkowych tytułem spadku należy składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Jednocześnie, w myśl przepisów art. 68 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, nie powstaje pod warunkiem, że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. W przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy wygasł z końcem 1982 roku.

Wobec powyższego, organ podatkowy uznaje stanowisko strony wyrażone we wniosku za prawidłowe.

P O U C Z E N I E

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające interpretację służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie (art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj