Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DZ/415-15/06
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DZ/415-15/06
Data
2006.06.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
pozarolnicza działalność gospodarcza
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy przekazanie w formie darowizny 50% wartości środka trwałego (samochodu osobowego) podlega podatkowi od spadków i darowizn czy podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 30.03.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie skutków podatkowych przekazania córce w formie darowizny 50% wartości samochodu osobowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30.03.2006 r. Wystąpiła Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą – Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską opodatkowaną na zasadach ogólnych. Podatnik dla potrzeb prowadzonej działalności wykorzystuje samochód osobowy, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W marcu 2004 roku przedmiotowy samochód został w 100% zamortyzowany. Odpisy amortyzacyjne dokonywane od tego samochodu oraz bieżące koszty eksploatacji pojazdu stanowiły koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie podatnik zamierza przekazać córce w formie darowizny 50% wartości przedmiotowego samochodu.

Z uwagi na powyższe zadano pytanie czy w opisanym stanie faktycznym w przypadku przekazania córce w formie darowizny 50% wartości samochodu zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), czy też ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (t.j. z 2004 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1514 ze zm.).

Zdaniem podatnika w opisanej sytuacji zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn a nie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawodawca w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wymienił źródła przychodów, do których nie ma zastosowania ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. i tak - pkt 3: przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. źródłami przychodów są m. in.:

• pkt 3: pozarolnicza działalność gospodarcza,

• pkt 8: odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,

przy czym, jak stanowi ust. 2 pkt 3 tego artykułu w/w przepisów nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi.

Stosownie do treści art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W opisanym stanie faktycznym z uwagi na fakt, iż nie dokonała Pani odpłatnego zbycia 50% wartości środka trwałego (samochodu osobowego) bowiem przekazała go w formie darowizny córce zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn a nie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. spadku;
  2. darowizny;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w postaci powołania do spadku albo w postaci zapisu.

Z powyższego przepisu wynika, że nie ma znaczenia status darczyńcy jedynie ma znaczenie fakt, że obdarowana jest osoba fizyczna.

Dodatkowo należy zauważyć, iż na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń;

Reasumując, należy stwierdzić, iż w przypadku przekazania w formie darowizny środka trwałego (50% wartości samochodu osobowego) zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj