Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423-135/06/MB
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423-135/06/MB
Data
2006.12.11



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
nabycie udziałów
obowiązek podatkowy
przychód


Pytanie podatnika
Czy w związku z likwidacją i przekazaniem Y Sp. z o.o., jedynemu udziałowcowi, X Sp. z o.o. całego majątku, po stronie X Sp. z o.o. powstanie przychód podlegajacy opodatkowaniu.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. - Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku X Sp. z o.o. z dnia 14 września 2006 r., (data wpływu do Urzędu - 15 września 2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, przedmiotem działalności Strony jest zakup nieruchomości biurowych, ich wynajem i sprzedaż. Jedynym udziałowcem Spółki X Sp. z o.o. jest Y Sp. z o. o., której przedmiot działalności jest zbliżony do przedmiotu działalności Spółki. Strona informuje, że Y Sp. z o.o. zakupiła udziały w X Sp. z o.o. w celu przejęcia kontroli nad kompleksem biurowym. Y Sp. z o.o. zamierza podjąć uchwałę o likwidacji Spółki i związku z tym wszcząć postępowanie likwidacyjne tej Spółki. W ramach postępowania majątek X Sp. z o.o. obejmujący całe przedsiębiorstwo tejże Spółki nie zostanie spieniężony, lecz w całości przekazany Y Sp. z o.o.. Działalność gospodarcza, obecnie prowadzona przez X Sp. z o.o. w zakresie prowadzenia kompleksu biurowego, będzie dalej kontynuowana przez Y Sp. z o.o.. W wyniku przeprowadzenia likwidacji, oprócz posiadanego przez Spółkę kompleksu biurowego, Y Sp. z o.o. przejmie między innymi zobowiązania X Sp. z o.o. z tytułu pożyczek i kredytów, prawa i obowiązki wynikające Spółki umów najmu, umów z dostawcami mediów, prawa do nazwy kompleksu biurowego i wszelkie inne prawa i obowiązki przysługujące X sp. z o.o.

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z przekazaniem Spółce Y Sp. z o.o., jedynemu udziałowcowi X Sp. z o.o. całego majątku w procesie likwidacji, X Sp. z o.o. nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu. Spółka twierdzi, że zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych celem likwidacji jest zakończenie interesów bieżących Spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie wierzytelności i upłynnienie majątku Spółki, który może zostać też przekazany udziałowcom. W przypadku przekazania majątku udziałowcom nie powstaje po ich stronie obowiązek zapłaty z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Strona stoi na stanowisku, że skoro w przedstawionym stanie faktycznym Spółka nie uzyskuje żadnego przysporzenia z tytułu przekazania majątku Y Sp. z o.o. w procesie likwidacji, to tym samym nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu. W tej sytuacji jedynie po stronie Y sp. z o.o. powstanie przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawiona przez Spółkę argumentacja jest prawidłowa.

Zgodnie z art. 272 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) (dalej ksh), rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji. W myśl art. 282 § 1 w/w ustawy, likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące Spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek Spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników. Z treści wyżej cytowanego artykułu wynika, że istotą likwidacji jest zakończenie bytu prawnego Spółki poprzez rozdysponowanie jej majątku, przy czym rozdysponowanie majątku pomiędzy wspólników może nastąpić dopiero za zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli likwidowanego podmiotu. Artykuł 282 k.s.h. wskazuje zatem, jakie czynności likwidacyjne muszą być podjęte. W pierwszej kolejności likwidatorzy Spółki dokonują:1.zakończenia wszelkich bieżących interesów spółki,2.ściągnięcia wierzytelności, 3.wypłacenia zobowiązań, 4.upłynnienia majątku Spółki. Poza wskazanymi powyżej czynnościami likwidacyjnymi dokonywany jest podział pozostałego majątku pomiędzy wspólników. Majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli dzieli się między wspólników w stosunku do posiadanych przez nich udziałów.

Z treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. - Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 ze zm.) wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Powyższe oznacza zatem że przychodami podlegającymi opodatkowaniu są wszelkie przysporzenia, które powodują trwały przyrost aktywów podatnika. W analizowanym stanie faktycznym, w związku z podjętą uchwałą o likwidacji Spółki, następuje przekazanie jej majątku jedynemu wspólnikowi, któremu nie odpowiada jakiekolwiek przysporzenie po stronie likwidowanego podmiotu. W związku z powyższym w likwidowanej Spółce nie powstanie przychód podatkowy, a w konsekwencji nie wystąpi obowiązek podatkowy po jej stronie. Natomiast obowiązek podatkowy powstaje po stronie wspólników, a Spółka jako płatnik obowiązana jest pobrać od przychodów wspólników zryczałtowany podatek dochodowy według zasad określonych w art. 22 ust. 1 i art. 26, z uwzględnieniem art. 12 ust. 4 pkt 3 w/w ustawy podatku dochodowym od osób prawnych. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu zmiany lub uchylenia (art.14 § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art.14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj