Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/174/06/AG
z 8 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/174/06/AG
Data
2006.12.08



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
przekształcanie podmiotów
spółka akcyjna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy obowiązku sporządzenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), w związku z zamknięciem ksiąg rachunkowych na skutek przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną.


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku sporządzenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)-CIT-8, w związku z zamknięciem ksiąg rachunkowych na skutek przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 06.10.2006 r. (data wpływu 10.10.2006 r.) Spółka "B"S.A. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej obowiązku sporządzenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)-CIT-8 w związku z przekształceniem "B" Sp. z o.o. w "B" S.A., i z zamknięciem ksiąg rachunkowych. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, z dniem 08.09.2006 r. "B" Sp. z o.o. przekształciła się w "B" S.A. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przyjęty rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości Spółka zamknęła, na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, księgi rachunkowe "B" Sp. z o.o. i otworzyła księgi rachunkowe "B" S.A. Zamknięcie ksiąg rachunkowych wiąże się ze sporządzeniem bilansu Spółki. Wnioskodawca zwraca się z pytaniem, czy w związku z opisanym wyżej przekształceniem (uchwała o przekształceniu z dnia 22.05.2006 r.; postanowienie Sądu z dnia 08.09.2006 r.) należy złożyć zeznanie CIT-8 do urzędu skarbowego na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki z o.o., czy też dopiero na koniec przyjętego okresu obrachunkowego tj. na dzień 31.12.2006 r.? Zdaniem wnioskodawcy Spółka nie powinna sporządzać zeznania CIT-8 za okres od początku roku obrachunkowego do dnia przekształcenia w spółkę akcyjną. Ze względu na zasadę kontynuacji wyrażoną w art. 553 Kodeksu spółek handlowych spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, które zostały przyznane przed przekształceniem Spółki. W przypadku przekształcenia formy prawnej mamy bowiem do czynienia z tożsamością podmiotu przekształconego i przekształcanego. Zmienia się jedynie forma prawna podmiotu. Złożenie zeznania CIT-8 spowodowałoby konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych i jednocześnie skrócenie roku obrachunkowego przyjętego w Spółce. Czynności te stały będą w sprzeczności nie tylko z art. 553 Ksh, ale sprzeczne będą również z art. 92a ustawy-Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.Zeznanie CIT-8 należy sporządzić za cały rok obrachunkowy, bez względu na zmianę formy prawnej. Przychody i koszty za cały rok działalności Spółki - z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej- należy wykazać w jednym zeznaniu CIT-8.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zasady postępowania w sytuacjach dotyczących zmiany roku podatkowego, długości roku podatkowego uregulowane zostały w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Stanowią one, iż jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych, sporządzenia bilansu przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, a taki obowiązek istniał w przedmiotowej sprawie, wówczas za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca roku następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości księgi rachunkowe zamyka się, co do zasady, na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej - czyli w dniu poprzedzającym wpis spółki przekształconej do rejestru, a otwiera się na dzień zmiany formy prawnej. Oznacza to, że:

  1. w spółce, która została przekształcona (,,B"Sp. z o.o.), rok podatkowy zakończył się w dniu poprzedzającym dzień przekształcenia,
  2. w spółce powstałej w wyniku przekształcenia (,,B"S.A.), rok podatkowy rozpoczął się z dniem przekształcenia i trwa do końca roku podatkowego uprzednio przyjętego przez spółkę przekształcaną (,,B" Sp. z o.o.).

Na podstawie art. 27 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych "podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku".
W przedmiotowej sprawie nie następuje zakończenie działalności, jedynie zmiana formy prawnej prowadzenia spółki. Mimo to, zarząd spółki obowiązany jest, zgodnie z art. 27 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do złożenia zeznań podatkowych za dwa odrębne okresy tzn.:

  1. dla spółki przekształcanej (,,B" Sp. z o.o.) od początku przyjętego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych,
  2. dla spółki przekształconej (,,B"S.A.) od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Ponadto tutejszy organ podatkowy zauważa, że sukcesja podatkowa, o której mowa w art. 93a ww. ustawy-Ordynacja podatkowa nie jest sprzeczna, jak podnosi wnioskodawca, z zasadą kontynuacji. Zgodnie z tym przepisem osoba powstała w wyniku przekształcenia, jak też i spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki (przedsiębiorstwa). W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, w szczególności oznacza to, że przy ustalaniu dochodu spółki przekształconej odlicza się stratę spółki przed przekształceniem, zgodnie z art. 7 ust. 5, w związku z ust. 3 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W świetle powyższego, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.10.2006 r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj