Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-64/WC/06
z 22 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-64/WC/06
Data
2007.01.22



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
przychód
różnice kursowe
walutowa transakcja terminowa


Pytanie podatnika
- dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do przychodów „dodatnich różnic kursowych” powstałych w dniu rozliczenia rzeczywistej transakcji zabezpieczającej uregulowanie zobowiązań wobec strony tej transakcji.


Spółka złożyła wniosek z dnia 18.10.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, uzupełniony pismem z dnia 30.10.2006r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka ma należności i zobowiązania (wyrażone w euro) wobec szwajcarskiej firmy wynikające z cesji na jej rzecz krótkoterminowych należności i zobowiązań handlowych Spółki wobec innych firm z grupy M. Pierwszego dnia każdego miesiąca bieżące należności i zobowiązania Spółki wobec szwajcarskiej firmy są kompensowane wzajemnie, a różnica stanowiąca należność „netto” Spółki podlega zapłacie przez szwajcarską firmę. Płatności te zabezpieczane są przez Spółkę poprzez zawarcie ze szwajcarską firmą transakcji rzeczywistej na sprzedaż Euro w kwocie równej należności netto. W dniu wymagalności należności netto, który jest jednocześnie dniem rozliczenia transakcji rzeczywistej, Spółka otrzymuje od szwajcarskiej firmy kwotę euro jako spłatę należności netto i na podstawie transakcji rzeczywistej w tym samym dniu odprzedaje tę kwotę szwajcarskiej firmie.

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie: „czy dodatnie różnice kursowe powstałe w rzeczywistej transakcji zabezpieczającej uregulowanie zobowiązań Spółki wobec szwajcarskiej firmy poprzez skompensowanie z częścią należności od tej firmy, będą stanowiły przychody podatkowe w dacie rozliczenia?”

Spółka uważa, że uregulowanie wyrażonej w Euro należności netto od szwajcarskiej oraz jednoczesna sprzedaż waluty obcej przez Spółkę na rzecz tej firmy w ramach transakcji rzeczywistej, poprzez skompensowanie należności netto od tej firmy z równym co do kwoty euro zobowiązaniem Spółki wobec niej, związanym z obowiązkiem dostarczenia tej waluty w wyniku zakupu przez szwajcarską firmę na podstawie transakcji rzeczywistej, powoduje powstanie po stronie Spółki różnicy kursowej od własnych wartości pieniężnych w rozumieniu art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przychód lub koszt ten obliczany jest, zdaniem Spółki, na podstawie różnicy pomiędzy umownym kursem Euro przewidzianym w transakcji rzeczywistej, po jakim szwajcarska firma faktycznie nabywa walutę od Spółki, a kursem kupna ogłaszanym w dniu rozliczenia przez bank, z którego usług korzysta Spółka – tj. po jakim Spółka „rozpoznaje napływ” waluty od kontrahenta z tytułu zapłaty należności. Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym, różnicę kursową będzie stanowiła różnica między kwotą Euro uzyskaną od kontrahenta przeliczoną na złote przy zastosowaniu kursu kupna ogłaszanego przez bank, z którego usług korzysta Spółka, a tą samą kwotą Euro przeliczoną na złote w/g faktycznie zastosowanego kursu kupna, tj. kursu umownego przewidzianego w rzeczywistym terminowym kontrakcie walutowym, po jakim szwajcarska firma nabyła walutę.

Ustosunkowując się do pytania oraz stanowiska Spółki, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz opisu przebiegu regulowania należności netto od szwajcarskiej firmy wynika, że kwota sprzedanej przez Spółkę waluty obcej w wyniku walutowej transakcji rzeczywistej forward jest równa kwocie należności regulowanej na rzecz Spółki przez szwajcarską firmę. Wobec tego w dniu rozliczenia transakcji rzeczywistej forward Spółka otrzymuje od niej kwotę Euro równą należności netto i w tym samym dniu kwotę tą zbywa na rzecz tego podmiotu. Różnice kursowe od własnych środków w walutach obcych dla celów rachunku podatkowego powstają w związku z rzeczywistym ruchem tych środków i w odniesieniu do przychodów mogą występować gdy posiadaną walutę zbywamy. Zgodnie art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Ze względu na rzeczywisty charakter transakcji terminowej dochodzi, w wyniku otrzymania zapłaty należności w walucie obcej, a następnie zbycia waluty na rzecz szwajcarskiej firmy, do przepływu własnej waluty obcej. W tej sytuacji mogą powstać różnice kursowe, o których mowa w art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy podkreślić, że kursów sprzedaży i kupna waluty, stanowiących podstawę do określenia różnic kursowych dla celów podatkowych, nie można utożsamiać z kursami spot i forward występującymi w transakcjach terminowych.

W przedstawionym stanie faktycznym kursami, które mają wpływ na powstawanie różnic kursowych od środków własnych są zgodnie z art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym w 2006r., wyłącznie kursy - kupna walut z dnia otrzymania zapłaty oraz kupna walut z dnia ich zbycia na rzecz szwajcarskiej firmy, ogłaszane odpowiednio przez bank, z którego usług korzysta podatnik, a nie kursy wynikające z zawieranych kontraktów terminowych. Błędne jest zatem stanowisko Spółki, która przyjęła jako jedną z podstaw ustalania różnic kursowych kurs umowny po jakim kontrahent nabył walutę, wynikający z terminowej transakcji rzeczywistej forward. Ponieważ otrzymanie waluty jako uregulowanie należności netto i jej zbycie na rzecz szwajcarskiej firmy następuje w tym samym dniu tj. dniu rozliczenia transakcji terminowej, kurs kupna waluty dotyczący obu operacji jest taki sam. A więc nie występują w tym wypadku różnice kursowe, o których mowa w art. 12 ust 2a ustawy.

Natomiast dodatnia różnica powstała „w dacie rozliczenia” rzeczywistej transakcji terminowej dotyczącej zbycia przez Spółkę waluty obcej, o której mowa w pytaniu Spółki, a wynikająca z kursu waluty określonego w tym kontrakcie terminowym (umownego) i kursu z dnia realizacji kontraktu, nie jest różnicą kursową od własnych środków pieniężnych, o której mowa w art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do przychodów uzyskanych z pochodnych instrumentów finansowych, a więc i kontraktów terminowych, stosuje się takie same zasady opodatkowania, jak do przychodów z praw majątkowych, a zatem podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Przy realizacji praw wynikających z walutowego kontraktu terminowego, dodatnia różnica powstała pomiędzy ceną z dnia zawarcia transakcji (umowną) i ceną z dnia jej realizacji stanowi przychód z prowadzonej działalności. Zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód ten powstaje w momencie zapłaty należności za zbywaną walutę obcą tj. faktycznej realizacji transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj