Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-239/06/JD
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-239/06/JD
Data
2006.10.18



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
projekt
sprzedaż praw
umowa


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia przez podmiot polski na rzecz kontrahenta ze Wspólnoty Europejskiej praw (i ewentualnie obowiązków) do projektów oraz zawartych umów, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.07.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 06.09.2006 r., wniesionego przez Podatnika, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia przez podmiot polski na rzecz kontrahenta ze Wspólnoty Europejskiej praw (i ewentualnie obowiązków) do projektów oraz zawartych umów, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi negocjacje w sprawie zawarcia umów sprzedaży, na rzecz kontrahenta ze Wspólnoty Europejskiej, praw (i ewentualnie obowiązków):

#9642; do projektów lokalizacyjnych, opracowań zagospodarowania przestrzennego, analiz i uzgodnień ochrony środowiska, opracowań faunistycznych,

#9642; związanych z zawartymi umowami najmu lub dzierżawy, o współpracę z samorządami, pozwoleń na budowę, ustaleń dotyczących podłączenia do zakładów energetycznych,

#9642; do umów o zakup energii.

Kontrahent nie posiada na terytorium kraju stałego miejsca prowadzenia działalności.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy zawarte pomiędzy podmiotem polskim (sprzedawcą) i kontrahentem ze Wspólnoty Europejskiej (nabywcą) transakcje, których przedmiotem jest wyrażenie zgody na przeniesienie praw (i ewentualnie obowiązków) do w/wym. projektów, umów, ustaleń, analiz i uzgodnień, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, na podstawie art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz ust. 4 pkt 1 usługi świadczone przez podmiot polski na rzecz kontrahenta z WE (podatnika podatku od wartości dodanej) będą podlegały opodatkowaniu w miejscu, gdzie kontrahent posiada siedzibę. Do naliczenia i rozliczenia podatku zobowiązany będzie usługobiorca zgodnie z zasadami obowiązującymi w jego kraju.

Podatnik obowiązany jest, zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT, do wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży. Faktura powinna spełniać wymogi określone w § 27 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Zdaniem Podatnika, na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, sprzedającemu - przy zachowaniu warunków przez przepis ten określonych - przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonywaną usługą.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza zawrzeć umowy sprzedaży, na rzecz kontrahenta ze Wspólnoty Europejskiej, praw (i ewentualnie obowiązków) związanych z różnego rodzaju projektami, umowami, uzgodnieniami itp. Kontrahent nie posiada na terytorium kraju stałego miejsca prowadzenia działalności.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Mając na uwadze powyższy przepis należy stwierdzić, iż przedmiotowe czynności stanowią świadczenie, o którym mowa w tym przepisie - Podatnik jest zatem podmiotem świadczącym usługę.

Miejsce świadczenia usług, zdefiniowane zostało w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT jako miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Jednakże, w myśl art. 27 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz :

    1) osób fizycznych, osób prawnych, oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
    2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
    - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT przepis ust. 3 stosuje się do usług sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

A zatem należy stwierdzić, że przedmiotowe usługi polegające na sprzedaży bądź przeniesieniu w/wym. praw podlegają opodatkowaniu w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę (nabywca nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności, dla którego dane usługi są świadczone, na terytorium kraju) - tj. w państwie członkowskim, innym niż terytorium kraju, a zobowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej jest nabywca usługi.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Mając na uwadze treść art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, należy stwierdzić iż, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zatem Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonywaną usługą, przy zachowaniu warunków wynikających z przywołanego wyżej przepisu.

Powyższe czynności winny zostać udokumentowane, zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT fakturą zawierającą dane, o których mowa w § 27 przywołanego przez Podatnika rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie (...) wystawiania faktur (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj