Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/1/443-30/06
z 24 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/1/443-30/06
Data
2006.10.24



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
paliwo
zakup


Pytanie podatnika
Czy zakup paliwa za które płatność następuje przy użyciu karty paliwowej kontrahenta niemieckiego stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


POSTANOWIENIE

Naczelnika Urzędu Skarbowegow Słupsku

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 27.07.2006 r. (data wpływu do tut. organu 31.07.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 29.09.2006 r. (data wpływu do tut. organu 02.10.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie niezaliczenia do wewnątrzwspolnotowego nabycia towarów zakupu paliwa w związku ze świadczeniem usług transportowych na rzecz kontrahenta z Niemiec, za które zapłata następuje przy użyciu karty paliwowej kontrahenta niemieckiego.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27.07.2006 r. (data wpływu do tut. organu 31.07.2006 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29.09.2006 r. (data wpływu do tut. organu 02.10.2006 r.) podatnik zwrócił się do tutejszego organu o udzielenie interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi transportowe. Do świadczenia ww. usług wykorzystuje m. in. paliwo kupowane za granicą, które jest wlewane do baku samochodu. Przy współpracy z kontrahentem niemieckim do tankowania paliwa podatnik używa należącej do tego kontrahenta karty Shell. Powyższe polega na tym, iż kierowca tankuje paliwo do samochodu należącego do firmy podatnika, za które płatność następuje przy użyciu karty Shell kontrahenta niemieckiego. Obciążenie za zatankowane paliwo spoczywa na firmie z Niemiec, która następnie wystawia na firmę podatnika rachunek za zatankowane paliwo wskazując na nim numer NIP podatnika, pod którym został zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych stosując do powyższej transakcji 0 % stawkę podatku od towarów i usług.

Treść zapytania i stanowisko podatnika

Czy zakup paliwa za które płatność następuje przy użyciu karty paliwowej kontrahenta niemieckiego stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zdaniem podatnika zakup paliwa na kartę kontrahenta niemieckiego nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru.Informacja o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. wyżej ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zatem w rozumieniu cyt. wyżej przepisów przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski rozumie się, co do zasady nabycie towarów, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium Polski.

Ze stanu faktycznego wynika, iż podatnik świadczy wewnątrzwspólnotowe usługi transportu na rzecz firmy niemieckiej. Płatność za zakupione paliwo do samochodu należącego do firmy podatnika, którym świadczone są przedmiotowe usługi jest dokonywana przy użyciu karty paliwowej Shell należącej do niemieckiego kontrahenta, który następnie koszty zakupu paliwa refakturuje na polskiego podatnika.

Z powyższego wynika, iż tankowane paliwo do samochodu, którym polski podatnik świadczy wewnątrzwspólnotowe usługi transportu na rzecz firmy niemieckiej na terenie innych państw członkowskich nie jest wysyłane lub transportowane z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium Polski.

Zatem w świetle cyt. wyżej przepisów art. 5 ust. 1 pkt. 4 i art. 9 ust. 1 ustawy stwierdzić należy, iż zakupu paliwa wlewanego do baku samochodu, którym świadczone są usługi transportu na terytorium krajów Unii Europejskiej nie można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ponieważ paliwo to nie jest wysyłane lub transportowane z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium Polski.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj