Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie
NP/415-39/06/5/LSH
z 19 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NP/415-39/06/5/LSH
Data
2007.01.19



Autor
Urząd Skarbowy w Czarnkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych


Słowa kluczowe
budowa budynków
darowizna
nabycie nieruchomości
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym podlega opodatkowaniu oraz, czy pięcioletni okres powinien być liczony od końca roku, w którym podatnik nabył grunt czy od końca roku, którym zakończono budowę domu ?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 06.12.2006 roku uzupełnionym pismem z dnia 18.12.2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika, iż podatnik w 1999 roku nabył w formie darowizny działkę. W 1999 roku uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego, którą zakończył w 2004 roku. Obecnie wraz z rodziną zamieszkuje w wybudowanym budynku mieszkalnym, lecz zamierza sprzedać ten dom wraz z działką.Wątpliwość podatnika budzi kwestia jak należy liczyć pięcioletni okres w przypadku nabycia gruntu i wybudowania na nim budynku.

Zdaniem podatnika, pięcioletni okres powinien być liczony od zakończenia budowy.

Zagadnienia, o których mowa w złożonym zapytaniu znajdują uregulowanie w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości, lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów

d) innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) – c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zmiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zmiany.

Z powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega m.in. odpłatne zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Z uwagi na to, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, to znaczenie tego terminu wymaga stosowania definicji zawartych w art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz.93 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.Jeżeli zatem grunty stanowią odrębny przedmiot własności, są z natury swej nieruchomościami, natomiast budynki trwale z takim gruntem związane są częścią składową nieruchomości i nie mogą być przedmiotem odrębnej własności.Z powyższego wynika, iż budynek jest trwale związany z gruntem, jako jego część składowa i dzieli los prawny tej nieruchomości (gruntu). Tym samym nie może być przedmiotem odrębnej własności.

Powyżej cyt. przepis Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że opodatkowaniu podlega przychód ze sprzedaży tylko nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia również sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. W rozumieniu przepisów cytowanej ustawy jak i kodeksu cywilnego nie można zatem traktować odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

Reasumując, w świetle powyżej przytoczonych unormowań prawnych w przypadku sprzedaży budynku mieszkalnego wraz z działką bez znaczenia pozostaje fakt wybudowania na tej działce budynku, bowiem bieg terminu pięcioletniego liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu , t.j. od końca 1999 roku i termin ten upłynął z końcem roku 2004.Przedmiotowa sprzedaż nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Tut. Organ podatkowy zaznacza, iż zgodnie z art. 7 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz.1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w powołanej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 roku.

Zatem, w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym stanie prawnym stanowisko zawarte przez podatnika we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj