Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/423-33/06/26062
z 27 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-33/06/26062
Data
2006.03.27



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki
pożyczka od wspólnika


Pytanie podatnika
Zapytanie Spółki dotyczyło:
rozstrzygnięcia czy odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez jej udziałowca w warunkach, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP, mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli na dzień spłaty odsetek pożyczka - w znaczeniu kapitał - została spłacona zgodnie w umową stron?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 14 lutego 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnychstwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zapytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia czy odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez jej udziałowca w warunkach, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawyz dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54,poz. 654 ze zm), zwanej dalej ustawą PDOP, mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli na dzień spłaty odsetek pożyczka - w znaczeniu kapitał - została spłacona zgodnie z umową stron.

Według opisu stanu faktycznego udziałowcy udzielili Spółce pożyczek w kwocie przekraczającej trzykrotność kapitału zakładowego. Zgodnie z właściwymi postanowieniami umownymi oprocentowanie pożyczek zostało określone na 5%, a terminy spłaty: na 31 lipca 2005 r. termin spłaty kwoty głównej, na 31 grudnia 2005 r. termin spłaty odsetek. Umowa została przez Strony wykonana.
Na tle takiego stanu faktycznego Spółka formułuje stanowisko, że wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy PDOP ograniczenie wysokości odsetek podlegających zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów nie znajduje w sprawie zastosowania, ponieważ warunkujące je zadłużenie spółki wobec wspólników musi istnieć na dzień zapłaty odsetek, a w tym dniu - tu: 31 grudnia 2005 r. - zadłużenia już nie było.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Podatnika.
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnychnie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji)tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadającychco najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; (...).
Mając na uwadze regulację zawartą w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy PDOP Naczelniktut. Urzędu potwierdza, iż ustalenia wysokości zadłużenia spółki względem wspólników,od której uzależniona jest dopuszczalność stosowania wyłączenia zawartego w niniejszym przepisie, należy dokonać według danych istniejących na dzień zapłaty odsetek. Jeżeli zatemw okolicznościach stanu faktycznego doszło do wykonania zobowiązania zgodniez postanowieniami umowy, a więc spłaty wartości pożyczki w dniu 31 lipca 2005 r., to odsetki płacone w dniu 31 grudnia 2005 r. będą podlegały zaliczeniu do kosztów podatkowych Pożyczkobiorcy w pełnej kwocie, w sytuacji, gdy obliczona na ten dzień wartość zadłużenia spółki z tytułu samych tylko odsetek nie przekroczy trzykrotności kapitału zakładowego określonego stosownie do art. 16 ust. 7 ustawy PDOP. A zatem prawidłowym jest stanowisko Wnioskodawcy, że przy ustalaniu wysokości zadłużenia na dzień 31 grudnia 2005 r. nie powinien brać pod uwagę kwoty spłaconej już wcześniej pożyczki.
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Podatnika.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj