Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSPDFD1/415/60/06
z 27 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSPDFD1/415/60/06
Data
2006.12.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
program komputerowy
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy w oparciu o art. 22g ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może dokonać wyceny licencji na specjalistyczny program komputerowy nabyty przed rozpoczęciem działalności według faktycznej ceny jego nabycia i dokonywać amortyzacji zgodnie z art. 22m ustawy”.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach, działając na podstawie z art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.10.2006 r., (wpływ dnia 23.10.2006 r.) o udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uznaje, iż przedstawione stanowisko w sprawie wyceny (ustalenia wartości początkowej) licencji na specjalistyczny program komputerowy nabyty przez rozpoczęciem działalności gospodarczej– jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, naczelnik urzędu skarbowego, stosownie do swojej właściwości, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa – art. 14a § 3 ww. ustawy.

Wnioskiem złożonym do tut. organu podatkowego w dniu 23.10.2006 r. wystąpił Pan z zapytaniem:

Czy w oparciu o art. 22g ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może dokonać wyceny licencji na specjalistyczny program komputerowy nabyty przed rozpoczęciem działalności według faktycznej ceny jego nabycia i dokonywać amortyzacji zgodnie z art. 22m ustawy”.

W sprawie przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

• od dnia 1 lipca 2006 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie projektowania budowlanego opodatkowaną podatkiem dochodowym wg zasad ogólnych,

• na stan środków trwałych przyjął Pan „komputer osobisty” wraz z podstawowym oprogramowaniem, wyceny dokonał Pan na podstawie art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast amortyzacji dokonuje na podstawie art. 22d tej ustawy,

• przed rozpoczęciem działalności, „kilka lat temu” nabył Pan oprogramowanie w zakresie specjalistycznego projektowania, które zostanie przekazane na potrzeby działalności. Cena oprogramowania wynosi około 19.000,00 złotych.

Określając swoje stanowisko podał Pan, iż ustalenia ceny nabycia licencji na program komputerowy należy dokonać w oparciu o art. 22g ust. 1czyli wg ceny nabycia z dnia jego nabycia a amortyzacji licencji na program komputerowy dokonać zgodnie z art. 22m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego przez Pana stanowiska, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Gliwicach, informuje:

W podatku dochodowym od osób fizycznych do wartości niematerialnych i prawnych zaliczone mogą być jedynie nabyte przez podatnika autorskie prawa do programu komputerowego lub licencje do korzystania z programu komputerowego, odnośnie których podatnik przewiduje, że będzie je wykorzystywał w swojej działalności gospodarczej dłużej niż rok.

Zagadnienie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), i tak:

Zgodnie z przepisem art. 22b ust. 1 do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się nabyte przez podatnika, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe i licencje, jeżeli przewidywany okres ich używania przekracza 1 rok oraz są one wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji) umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.

Zgodnie z przepisem art. 22g ust. 18 ww. ustawy „Wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę

- przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia”.

„Za cenę nabycia (art. 22g ust. 3 ustawy) uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku”.

Zatem, wartość początkową rzeczonego oprogramowania stanowić będzie, prawidłowo udokumentowana, cena jego nabycia.

Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich, zgodnie z art. 22m ww. ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 tego artykułu oraz art. 22ł ust. 1-3, nie może być krótszy niż- 24 miesiące.

Przedstawiając powyższe informuję, że zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w powołanym na wstępie piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj