Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIA/415-3/2007
z 12 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIA/415-3/2007
Data
2007.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
objęcie udziałów
składnik majątkowy
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego i hurtowego paliwami. Podatnik zamierza wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o. Wniesione zostaną środki trwałe, inwestycje, urządzenia a także przejęci zostaną pracownicy przedsiębiorstwa. Po wniesieniu aportem części przedsiębiorstwa firma będzie mogła samodzielnie fukcjonować.
Czy opisany wyżej wkład pieniężny spełnia definicję art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 27.11.2006 r. wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W dniu 27.11.2006 r. wpłynął do tut. Urzędu Pana wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarcza w zakresie handlu detalicznego i hurtowego paliwami. Zamierza Pan wnieść zorganizowaną część przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniesione zostaną środki trwałe, inwestycje, urządzenia a także przejęci zostaną pracownicy przedsiębiorstwa na mocy art. 23 1 Kodeksu Pracy. Po wniesieniu aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa firma będzie mogła samodzielnie funkcjonować. Zapytuje Pan czy wkład niepieniężny opisany we wniosku wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w związku z tym będzie miał zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 5a pkt 4 definiują pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza ona organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przychód powstaje w dniu:

1/ zarejestrowania spółki albo

2/ wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3/ wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Przepisy ustawy przewidują w art. 21 zwolnienia przedmiotowe, mianowicie art. 21 ust. 1 pkt 109 stanowi iż wolna od podatku dochodowego jest m. inn. nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Reasumując, nominalna wartość udziałów objętych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny wniesiony w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która zdefiniowana została w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest objęta zwolnieniem przedmiotowym.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj