Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/355/Z/K/06
z 10 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/355/Z/K/06
Data
2007.01.10



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
remanent końcowy
towar handlowy
zakup towarów


Pytanie podatnika
Jak wynika ze złożonego wniosku Wasza firma (Spółka Jawna, której jest Pan współwłaścicielem) zamówiła w Tajwanie maszyny, mające służyć jako towar handlowy. Po przywiezieniu w miesiącu grudniu 2006r. i rozpakowaniu maszyn okazało się, że są to inne maszyny niż przez Was zamówione. Sprawy związane z reklamacją potrwają miesiąc lub dłużej, w związku z czym pyta Pan o sposób ujęcia zdarzenia gospodarczego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tj. ujęcia w kosztach zakupu oraz ujęcia przedmiotowych maszyn na remanencie końcowym.
Według Pana:- nabycie maszyn winno być wprowadzone do kosztów zakupu w wartości wynikającej z dokumentów SAD i takie wartości winny być ujęte na remanencie końcowym sporządzonym na 31 grudnia 2006r.


Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Przedmiotem prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej jest pozostała sprzedaż hurtowa wyspecjalizowana, jak wynika ze złożonego wniosku sprowadzone z zagranicy maszyny są towarem handlowym, które podlegają ewidencji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 "zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu".

W myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), określenie "towary" oznacza towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby, wyroby gotowe, braki i odpady oraz materiały przyjęte od zamawiających do przerobu lub obróbki, z tym że: towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nie przerobionym. Natomiast zgodnie z § 3 pkt 2 tego rozporządzenia przez cenę zakupu, według której ewidencjonuje sie zakup towarów handlowych, rozumie się cenę jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty, opusty i inne podobne obniżenia. Należy podkreślić, że cena zakupu ustalana jest w celu określenia wartości danego towaru ujmowanej w kosztach uzyskania przychodów.

W kwestii ustalenia momentu księgowania zakupów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Przepis § 17 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

O obowiązku uwzględnienia w spisie z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów nie rozstrzyga fakt wystawienia faktury ani jej zarachowania ale miejsce, w którym na dzień dokonywania remanentu się znajdują (§ 27 ust. 1 oraz § 28 ust. 3 ww. rozporządzenia). Co do zasady w spisie z natury ujmuje się wyżej wymienione rzeczy pod warunkiem znajdowania się ich w zakładzie podatnika, nawet wtedy, gdy są to towary obce.

W przypadku sporządzania spisu z natury podatnik jest obowiązany, zgodnie z § 29 ust. 1 powołanego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wycenić materiały i towary handlowe objęte tym spisem według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Skoro zatem nabyte maszyny stanowią towar handlowy, który pozostaje na stanie firmy na koniec roku podatkowego, to wartość ta musi być uwzględniona w wartości spisu z natury na dzień 31 grudnia 2006r.

W oparciu o powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew podziela Pana stanowisko przedstawione we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj