Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI-/443-34/06
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI-/443-34/06
Data
2006.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dotacja
niepełnosprawni
odliczenie podatku od towarów i usług
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
praca
zakup towarów


Pytanie podatnika
Gmina zwraca się z zapytaniem w sprawie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów sfinansowanych ze środków PFRON oraz uzyskania zwrotu podatku VAT w trybie przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Gminy z dnia 24.11.2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług - postanawia uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów sfinansowanych ze środków PFRON oraz uzyskania zwrotu podatku VAT w trybie przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej - jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Gmina złożyła w dniu 29.11.2006 r. do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uzupełniony pismem z dnia 1.12.2006 r. Z przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego wynika, że Gmina M. w ramach realizacji programu "Osoba niepełnosprawna w służbie publicznej", na podstawie zawartej umowy, uzyskała z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Zakupione towary są obciążone podatkiem VAT, stanowią składnik majątkowy Gminy i nie są związane z czynnościami opodatkowanymi.

Gmina zwraca się z zapytaniem, czy może obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów ze środków PFRON, w związku z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej lub odzyskać podatek VAT w jakiejkolwiek innej formie.

Zdaniem podatnika Gmina nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakupy towarów sfinansowanych ze środków PFRON ani odzyskania podatku VAT w jakiejkolwiek innej formie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez Gminę stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zarejestrowanym podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe bezpośrednio im przekazane na odrębny rachunek bankowy, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4, przysługuje zwrot podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę fakt, iż przedmiotowe zakupy nie są związane z czynnościami opodatkowanymi, Gmina nie będzie miała prawa, w myśl art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dotyczących zakupu towarów sfinansowanych ze środków PFRON. Gminie nie będzie przysługiwać także zwrot podatku naliczonego na podstawie cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r., z uwagi na fakt, iż nie będzie dokonywać nabycia towarów za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny tut. organ podatkowy uznaje, iż przedstawione stanowisko podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj