Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu
PP 443.103.06
z 5 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443.103.06
Data
2006.10.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
Numer Identyfikacji Podatkowej
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT 0 % przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w przypadku dokonania jej na rzecz nabywcy nie posiadającego właściwego i ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko podatnika – Pana M.P. przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2006 r., /data wpływu 24.08.2006 r./ o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej braku prawa do stosowania stawki podatku VAT 0 % przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w przypadku dokonania jej na rzecz nabywcy nie posiadającego właściwego i ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Strona – Pan M.P.wnioskiem z dnia 22.08.2006 r. bez numeru /data wpływu 24.08.2006 r./ wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącego warunków, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług umożliwiających stosowanie stawki podatku VAT 0 % przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Pan M.P. w styczniu i lipcu 2005 r. dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, którą opodatkował wg stawki 0 % i wykazał w deklaracji VAT-7 za te miesiące. W wyniku przeprowadzenia czynności sprawdzających w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokonanej w styczniu i lipcu 2005 r. stwierdzono, iż dostawa towarów została dokonana na rzecz nabywcy nieposiadajacego ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wobec powyższych ustaleń Pan M.P. zamierza złożyć skorygowane deklaracje VAT-7 za styczeń i lipiec 2005 r., w których wykaże wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy opodatkowaną wg stawki VAT właściwej dla dostaw krajowych tj. 22 % oraz złoży korektę informacji kwartalnych VAT-UE za I i III kwartał 2005 r., w których powyższe dostawy nie będą wykazane.

Wnioskodawca zwraca się zatem o przedstawienie interpretacji przepisu art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, potwierdzającej prawidłowość dokonania przez niego stosownych korekt w rozliczeniach w deklaracji VAT-7 i informacjach podsumowujących VAT-UE.

Zdaniem podatnika wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest opodatkowana stawką VAT 0 % jeżeli nabywca, na rzecz którego dokonano dostawy posiada ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer na fakturze. W przeciwnym wypadku należy zastosować stawkę podatku VAT właściwą dla dostaw dokonanych na terenie kraju dostawcy, czyli w przypadku sprzedaży towarów ujętych na fakturach (foldery i ulotki) stawka VAT powinna wynosić 22 %.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Wnioskodawcy Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza jak niżej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535 z późn. zm./ zwanej dalej „ustawą o VAT” stawka podatku wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2 – 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0 %, z zastrzeżeniem art. 42.

Warunki jakie powinny być spełnione aby podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów mógł zastosować stawkę podatku VAT 0 % dla tej dostawy, zostały wymienione w art. 42 ust. 1 – 14 ustawy o VAT. Jednym z nich jest to, aby wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów została dokonana na rzecz podatnika posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy.

Stosownie bowiem do pkt 1 ust. 1 art. 42 tej ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu wg stawki podatku 0 %, pod warunkiem że podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10 na fakturze stwierdzającej dostawę towarów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nabywca na rzecz, którego w styczniu i lipcu 2005 r. dokonał Pan wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów nie posiadał właściwego i ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Nie został zatem spełniony warunek, o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, wobec tego wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokonanej przez Pana na rzecz tego nabywcy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22 % stosownie do w/cytowanego art. 41 ust. 1 ustawy o VAT i zasadnym jest dokonanie stosownych korekt w rozliczeniach związanych z tymi transakcjami.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego informuje, iż przedstawiony sposób korekty wyliczeń podatku VAT jest poprawny w przypadku, gdy kwota należna od nabywcy będzie uwzględniała podatek należny od tej sprzedaży. Stosownie bowiem do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W przypadku gdy kwota należna od nabywcy nie ulegnie zmianie podatek VAT winien być wyliczony rachunkiem „w stu” jako iloczyn kwoty należnej oraz stawki 18,03 %.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj