Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
ADIII/415-61/06
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ADIII/415-61/06
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
podwyższenie kapitału
przychód z kapitału pieniężnego
umorzenie udziałów
wartość nominalna


Pytanie podatnika
Czy wskutek podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów w spółce kapitałowej poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci akcji innej spółki, wspólnik spółki osiąga przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Podatnik zamierza nabyć udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie wspólnicy tej spółki zamierzają dokonać podwyższenia kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego ma nastąpić przez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów. Na poczet podwyższenia kapitału zakładowego, podatnik zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci akcji innej spółki. Wysokość podwyższenia kapitału zakładowego odpowiadała będzie wartości rynkowej wnoszonych akcji. Zdaniem wnioskodawcy, skoro na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny, objęcie udziałów nastąpi wcześniej, a następnie wspólnicy dokonają podwyższenia kapitału zakładowego spółki zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, to podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów nie wypełnia dyspozycji cytowanego przepisu i nie jest przychodem, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy uznaje stanowisko strony jako nieprawidłowe.

Zasada ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny została uregulowana w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w którym ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów do przychodów z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z treści wyżej cytowanego przepisu wynika, iż w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej lub spółdzielni po stronie udziałowca lub akcjonariusza powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości udziałów (akcji ) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W stanie faktycznym wskazanym we wniosku, podatnik będący wspólnikiem spółki z o.o. zamierza dokonać podwyższenia kapitału zakładowego przez podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci akcji innej spółki. Z przepisu art. 257 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz.1037 z 2000r. ze zm.) wynika, iż podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Należy podkreślić, iż przepis art. 17 ust. 1 pkt. 9 jednoznacznie wskazuje, iż przychodem jest nominalna wartość objętych udziałów, zarówno tych już istniejących jak i nowo ustanowionych.

W świetle powyższego w opisanym we wniosku stanie faktycznym objęta przez podatnika podwyższona wartość istniejących udziałów w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci akcji innej spółki, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 9 stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Podstawą opodatkowania jest nadwyżka przychodów nad kosztami uzyskania przychodów, przy czym obniżka sumy przychodów następuje w oparciu o przepis art. 22 ust. 1e pkt 2, zgodnie z którym w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny , jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni – na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości wartości:

a/ nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

b/ określonej zgodnie z art.23 ust.1 pkt 38, w przypadku gdy udziały akcje w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c/ określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawna na dzień jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj