Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PP-III/440-8/07/PZ
z 1 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-III/440-8/07/PZ
Data
2007.02.01



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
fundusz inwestycyjny
jednostka uczestnictwa
proporcja
struktury


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania transakcji zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w świetle ustalania proporcji, o której mowa w art.90 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług


Pismem z dnia 28 listopada 2006r. Nadleśnictwo zwróciło się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania norm prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Nadleśnictwo w 2004r. nabyło drogą transakcji zakupu jednostki uczestnictwa w SEB 2 – tj. Otwartym Funduszu Inwestycyjnym Obligacji i Bonów Skarbowych. W 2006r. Nadleśnictwo dokonało dwóch transakcji zbycia posiadanych jednostek uczestnictwa w SEB 2 otrzymując potwierdzenie ich całkowitego odkupienia przez fundusz. Kwota jaka wpłynęła na rachunek bankowy Nadleśnictwa stanowi kwotę brutto przeprowadzonej transakcji, tj.wartość zainwestowanych środków pieniężnych oraz zysku i stanowi 15% obrotu.

Zdaniem Podatnika przeprowadzone transakcje zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym to czynności, które nie stanowią obrotu w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i nie mają wpływu na ustalenie proporcji, o której mowa w art.90 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie informuje:

Katalog czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług został zamieszczony w art.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.). Zgodnie z przepisami zawartymi w tym artykule, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art.7 ust.1 cyt.ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami, w myśl art.2 pkt 6 cyt.ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast w myśl art.8 ust.1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: 1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, 2) zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, 3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Powyższe przepisy określają zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług .

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Nadleśnictwo dokonało zbycia posiadanych jednostek uczestnictwa w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych SA. otrzymując potwierdzenie ich całkowitego odkupienia przez fundusz. Mając na uwadze powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że w związku z odkupem jednostek uczestnictwa inwestor nie dokonuje żadnego świadczenia na rzecz emitenta, dokonuje on bowiem wyłącznie wcześniej uzgodnionej czynności przedłożenia jednostek do wykupu. Zatem, ponieważ w przedmiotowej sytuacji nie występuje jakiekolwiek świadczenie ze strony Podatnika na rzecz innego podmiotu, tym samym czynność ta nie jest świadczeniem usługi na rzecz emitenta, nie może też zostać uznana za dostawę na jego rzecz, wobec powyższego uzyskany z tego tytułu dochód pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 cyt.ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.

Stosownie natomiast do art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot przypadających na towary lub usługi, wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, oraz takich, w stosunku do których prawo to nie przysługuje, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, jaka przypada proporcjonalnie na czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 cyt. ustawy o VAT proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Nadmienia się, iż w myśl art. 29 ust. 1 ustawy obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowe czynności, czyli zbycie jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług – nie mają znaczenia w wielkości obrotów i nie powinny być ujmowane w strukturze sprzedaży.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj