Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-27/06/DW
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-27/06/DW
Data
2006.12.11



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
bilans
kurs waluty
przeszacowanie
przeszacowanie wartości
rezerwy
ubezpieczenia
waluta


Pytanie podatnika
Czy przekształcenie stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na dzień sporządzenia bilansu otwarcia (01.01.2004r) wynikające z przepisów prawa o rachunkowości wpływa na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?


Towarzystwo Ubezpieczeń, dokonało bilansem otwarcia z dnia 01.01.2004r, przekształcenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, które wynikało ze zmiany ustawy o rachunkowości art.30 ust.1 (zmiana kursu walut) oraz zmian metodologii wyliczania rezerw techniczno- ubezpieczeniowych zgodnie z § 35 pkt.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8.12.2003 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 218, poz. 2144). Różnica wynikająca z przeszacowania rezerw techniczno-ubezpieczeniowych została odniesiona, podobnie jak wszystkie korekty bilansu otwarcia, na wynik finansowy Spółki z lat poprzednich.

W świetle powyższego podatnik zwraca się z prośbą o potwierdzenie stanowiska zajętego w przedmiotowym wniosku, iż przekształcenie stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na dzień sporządzenia bilansu otwarcia (01.01.2004r) wynikające z przepisów prawa o rachunkowości nie wpływa na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zauważa co następuje:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej /Dz.U. z 2003r Nr 124, poz.1151 ze zmianami/ zakład ubezpieczeń tworzy rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, które zgodnie z art. 151 ust.1 w/w ustawy są przeznaczone na pokrycie bieżących i przyszłych zobowiązań jakie mogą wynikać z zawartych umów ubezpieczenia. Zasady tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych od 01.01.2004r regulują przepisy rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 2003r.

Zgodnie z art.12 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000r Nr 54, poz.654 ze zmianami/, u ubezpieczycieli przychodami są kwoty stanowiące równowartość zmniejszenia stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami. Natomiast na podstawie art.15 ust.1b pkt.1 wyżej wymienionej ustawy, kosztem uzyskania przychodów za rok podatkowy są rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe utworzone zgodnie z odrębnymi przepisami - do wysokości stanowiącej przyrost tych rezerw na koniec roku podatkowego w stosunku do ich stanu na początek roku.

Z powyższego wynika, że w zależności od tego czy na koniec danego roku podatkowego nastąpi przyrost czy też zmniejszenie stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w stosunku do ich stanu na początek tego roku, u podatnika będącego ubezpieczycielem powstanie odpowiednio koszt uzyskania przychodów bądź przychód wpływający na podstawę opodatkowania. Aby zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, miała wpływ na podstawę opodatkowania powinna nastąpić w wyniku zwiększenia (zmniejszenia) zobowiązań z tytułu zawartych umów ubezpieczenia.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w przedmiotowym wniosku, przekształcenie stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, wynikało ze zmiany przepisów ustawy o rachunkowości oraz metodologii wyliczania rezerw techniczno- ubezpieczeniowych, a nie na skutek zaistnienia zdarzeń , które zgodnie z zawartymi umowami ubezpieczenia rodziłyby taki obowiązek. W związku z powyższym zmiana stanu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dokonana przez Towarzystwo na dzień 01.01.2004r, nie powinna mieć wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych za rok 2004 i lata poprzednie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj