Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-107/06/PK
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-107/06/PK
Data
2007.01.05



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
konkursy
nagroda pieniężna
nagroda rzeczowa
nagrody
nagrody w konkursach
pracownik
wycieczka


Pytanie podatnika
Czy wydawanie nagród w konkursach pracownikom innego podmiotu powodują konieczność poboru podatku dochodowego od osób fizycznych?


Z przedstawionego przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej: Towarzystwo) stanu faktycznego wynika, iż prowadzi ono dystrybucję jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez siebie. Dystrybucja ta jest prowadzona za pośrednictwem banków i biur maklerskich. Towarzystwo prowadzi konkursy dla pracowników tych banków oraz osób współpracujących z tymi bankami zaangażowanych bezpośrednio w sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszy zarządzanych przez Towarzystwo (dalej: Sprzedawcy). Celem tych konkursów jest nagradzanie najlepszych Sprzedawców, a nagrodami sa gotówka, bony towarowe, wycieczki zagraniczne. Sprzedawcy nie pozostają z Towarzystwem w stosunku pracy ani nie łączy ich z Towarzystwem umowa zlecenia lub inny stosunek prawny o zbliżonym charakterze.

W związku z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym Towarzystwo stoi na stanowisku, iż w przypadku przekazywania ww. osobom (Sprzedawcom) nagród nie ciążą na nim obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Towarzystwa i wyjaśnia:

Art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm. - stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia) stanowi, iż za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Mając na względzie fakt, iż zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym Towarzystwa nie łączy ze Sprzedawcami stosunek pracy ani umowa zlecenia ani też inny stosunek prawny o zbliżonym charakterze, należy uznać, iż przedmiotowe świadczenia należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji konkursu, a więc właściwe jest posłużenie się definicją słownikową. W Słowniku Języka Polskiego PWN konkurs został określony jako “impreza, przedsięwzięcie dające możność wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp”. W przedstawionym przez Towarzystwo stanie faktycznym jest ono organizatorem przedsięwzięcia dającego możność wyboru najlepszych osób zajmujących się sprzedawaniem jednostek uczestnictwa. Jak więc widać, opisany we wniosku stan faktyczny opisuje właśnie konkurs. Należy również zwrócić uwagę, iż ani przepisy ww. ustawy ani definicja słownikowa nie uzależnia uznania danego przedsięwzięcia za konkurs od tego czy udział w tym konkursie jest związany z pracą uczestnika czy też nie.

W związku z powyższym, na Towarzystwie ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wygranych w przedmiotowych konkursach. W takiej sytuacji nie ciąży na Towarzystwie obowiązek sporządzania informacji na formularzu PIT-8C. Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r.) płatnicy przekazują kwoty pobranego zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika. Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1a tej ustawy w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (formularz PIT-8AR). Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj