Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-30/13-2/JG
z 9 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-30/13-2/JG
Data
2013.04.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
korekta
koszty uzyskania przychodów
zatory płatnicze


Istota interpretacji
Jakie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą mieć zastosowanie do kwot, wynikających z faktur lub innych dokumentów, które zostały zaliczone do kosztów podatkowych (bezpośrednio po zakupie albo też poprzez odpisy amortyzacyjne) przed 1 stycznia 2013 r., ale których termin zapłaty przypada po 1 stycznia 2013 r.? Czy do tych kwot zastosowanie mają regulacje ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce?



Wniosek ORD-IN 439 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2013 r. (data wpływu 14 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka (zwana dalej także Wnioskodawcą) otrzymała różne faktury zakupowe dotyczące usług, jak i towarów, w tym m.in. środków trwałych. Wśród faktur są faktury, które Spółka zaliczyła w koszty 2012 r. oraz jeszcze w 2012 r. dokonywała odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których nabycie udokumentowane zostało przedmiotowymi fakturami.

Wynikający z powyższych faktur termin płatności przypada w roku 2013. Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy Spółka nie dokona płatności za przedmiotowe faktury we wskazanych na fakturach czy też umowach terminach.

Rok podatkowy Spółki odpowiada rokowi kalendarzowemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Jakie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą mieć zastosowanie do kwot wynikających z faktur lub innych dokumentów, które zostały zaliczone do kosztów podatkowych (bezpośrednio po zakupie albo też poprzez odpisy amortyzacyjne) przed 1 stycznia 2013 r., ale których termin zapłaty przypada po 1 stycznia 2013 r.... Czy do tych kwot zastosowanie mają regulacje ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce...

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli kwota wynikająca z faktury lub innego dokumentu zostanie zaliczona do kosztów podatkowych przed 1 stycznia 2013 r., ale termin płatności przypada po 1 stycznia 2013 r. wówczas zastosowanie mają stare regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące korekty kosztów w sytuacji nieterminowej zapłaty obowiązujące od początku 2013 r. w analizowanym stanie faktycznym nie będą mieć zastosowania.

Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów z dnia 20 grudnia 2012 r. czytamy: Ministerstwo Finansów informuje, iż w Dzienniku Ustaw z 2012 r. poz. 1342 została opublikowana ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Ustawa ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Wymieniona ustawa znowelizowała ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) oraz ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.) wprowadzając rozwiązanie polegające na obowiązku dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a w przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów (dalej: kosztów podatkowych).

Wchodzące z dniem 1 stycznia 2013 r. regulacje dotyczące korekty kosztów podatkowych, nie znajdą zastosowania do podatnika, który kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu, nie zaliczył do kosztów podatkowych. Zatem nieuregulowanie kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu nie będzie powodowało obowiązku korygowania kosztów podatkowych.

Celem wprowadzenia omawianej regulacji jest przeciwdziałanie zjawisku tzw. zatorów płatniczych. Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce nie wprowadza kasowej metody rozliczania kosztów podatkowych. Oznacza to, że w zakresie uznawania poniesionego kosztu do kosztów podatkowych zastosowanie znajdą reguły dotychczasowe określone w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nowe przepisy (art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) należy stosować do tych kwot wynikających z faktury lub innego dokumentu, które zostały zaliczone do kosztów podatkowych od dnia 1 stycznia 2013 r.

Jeżeli kwota wynikająca z faktury lub innego dokumentu zostanie zaliczona do kosztów podatkowych przed dniem 1 stycznia 2013 r., wówczas nowe regulacje nie będą miały zastosowania, nawet wtedy, gdy termin płatności przypada w 2013 r.

Wskazać także należy, że kwestia dotycząca stosowania regulacji obowiązujących przed 1 stycznia 2013 r. do wydatków Spółki, których termin płatności przypada na okres od początku 2013 r. przy jednoczesnym zaliczeniu przedmiotowych wydatków w koszty podatkowe roku 2012 nie wynika, zdaniem Wnioskodawcy, z wprowadzonych z początkiem tego roku regulacji w podatku dochodowym od osób prawnych. Zasada wskazana w wyjaśnieniach Ministra Finansów wydaje się zatem logiczna i zgodna z zasadą, że prawo nie działa wstecz, jednakże zastosowanie się do takiej interpretacji naraża podatników na działanie nie do końca zgodne z przepisami prawa podatkowego. Z tego też względu Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie przedmiotowej interpretacji przepisów podatku dochodowego od osób prawnych we wskazanym w stanie faktycznym zakresie.

Reasumując zatem, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zakupu towarów i usług w tym stanowiących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne na podstawie faktur zakupowych zaliczonych do kosztów podatkowych roku 2012, gdzie termin płatności tychże faktur przypada na okres począwszy od 1 stycznia 2013 r., zastosowanie będą miały przepisy obowiązujące przed 1 stycznia 2013 r., zatem w analizowanej sytuacji nie będą miały zastosowania regulacje ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj