Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB4/423-76/13/AM
z 6 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2013 r. (data wpływu 29 stycznia 2013 r.), uzupełnionego pismem z dnia 26 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat należności z tytułu praw autorskich – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 stycznia 2013 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat należności z tytułu praw autorskich.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na wydawaniu książek autorów zagranicznych. Podatek dochodowy rozliczany jest na zasadach ogólnych przy pomocy podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Cykl wydania ksiązki rozpoczyna się od zawarcia umowy licencyjnej, a następnie obejmuje zapłatę za licencję, tłumaczenie, druk i dystrybucję. Wnioskodawca podpisał umowę licencyjną (na licencję wyłączną) z osobą prawną – sp. z o.o. – ze Stanów Zjednoczonych na przetłumaczenie i wydanie książki nieżyjącego autora amerykańskiego. Z umowy wynika, że spółka amerykańska posiada wyłączne prawa do dzieła i jako ich właściciel udziela Wnioskodawcy licencji na przetłumaczenie ksiązki na język polski i rozpowszechniania jej na całym świecie z wyraźną informacją o prawach autorskich należących do firmy amerykańskiej. Informacja ma zawierać nazwę firmy i dopisek „wszelkie prawa zastrzeżone” i ma być umieszczona na stronie tytułowej każdego przetłumaczonego egzemplarza.

Licencja została udzielona na okres 6 lat od daty jej wejścia w życie. Z chwilą jej ustania wszelkie udzielone nią prawa powrócą do spółki amerykańskiej, jako ich właściciela. Za otrzymaną licencję Wnioskodawca zobowiązany był uiścić jednorazową zaliczkę bezzwrotną (na podstawie wystawionej faktury), a w późniejszym okresie będzie wnosić opłaty licencyjne od ceny każdego opublikowanego egzemplarza przetłumaczonej ksiązki. Od wypłaconej zaliczki nie pobrano zryczałtowanego podatku dochodowego, podatek został rozliczony w USA.

Spółka amerykańska posiada siedzibę dla celów podatkowych w Stanach Zjednoczonych, a Wnioskodawca jest w posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej spółki. Spółka nie posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagranicznego zakładu.

Drugim rodzajem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej są szkolenia oraz warsztaty terapii grupowej, organizowane dla szerokiego kręgu odbiorców. Do przeprowadzenia kolejnego warsztatu Wnioskodawca zaprosił szkoleniowca z Niemiec. Osoba ta wykonuje wolny zawód i po zakończeniu szkolenia wystawiła rachunek na rzecz firmy Wnioskodawcy. Szkolenie odbyło się na terenie Polski. Podatek od wynagrodzenia szkoleniowca nie został pobrany. Podatek szkoleniowiec rozliczył w swoim kraju.

Szkoleniowiec posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Niemczech – miejscem jego rezydencji podatkowej są Niemcy. Wnioskodawca jest w posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej szkoleniowca, a ww. osoba nie dysponuje stała placówką w Polsce dla wykonywania swojej działalności w ramach wolnego zawodu. Osoba ta nie uzyskuje swoich przychodów jako osoba prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład, nie posiada więc stosownego zaświadczenia o jego położeniu. Szkoleniowiec prowadził w Polsce działalność edukacyjną polegającą na przeprowadzeniu szkolenia dla osób, które chcą zostać terapeutami w analizie bioenergetycznej. Przekazał wiedzę teoretyczną, uczył jak pracować z pacjentem, jakich metod i technik używać.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania:


  1. Czy w związku z płatnościami, jakich dokonał i zobowiązany jest jeszcze dokonać na rzecz amerykańskiej osoby prawnej za udzieloną licencję, Wnioskodawca ma obowiązek, jako płatnik „podatku u źródła”, pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od umowy licencyjnej?
  2. Czy ciążył na mnie obowiązek płatnika w zakresie pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od należności wypłaconej obywatelowi Niemiec za przeprowadzenie szkolenia na terytorium Polski (w ramach wolnego zawodu)?


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Zagadnienie zawarte w pytaniu drugim jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji nie ciążył na nim obowiązek płatnika „podatku u źródła” od opłat licencyjnych. W umowie stwierdzono, że prawa do interesującej Wnioskodawcę książki należą do spółki amerykańskiej (autor dzieła już nie żyje), zatem odbiorcą należności licencyjnych jest osoba prawna. Art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że Wnioskodawca jako osoba fizyczna jest zobowiązany pobierać podatek zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat m.in. z tytułów określonych w art. 29 ustawy. Art. 29 ust. 1 ustawy wskazuje osoby, co do których taki obowiązek występuje, a więc osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, czyli osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania... Natomiast ust. 2 art. 29 odsyła do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Odbiorcą opłat licencyjnych jest osoba prawna, a zatem art. 41 ust. 4 nie ma tu zastosowania i obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego nie występuje. Żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakazuje poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od umów licencyjnych zawartych z zagranicznymi osobami prawnymi, ani też nie wskazuje innych aktów prawnych, z których taki obowiązek wynika.

Zatem jako osoba fizyczna Wnioskodawca nie ma obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od należności licencyjnych wypłaconych osobie prawnej ze Stanów Zjednoczonych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Stosownie do dyspozycji art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz z odsetek innych niż wymienione w art. 30a ust. 1, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) – pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.

Przepis powyższy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji – ust. 2 art. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Osobami, o których mowa w art. 3 ust. 2a ww. ustawy, są osoby fizyczne, nie mające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania; osoby takie podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Jak słusznie wskazał Wnioskodawca w uzasadnieniu swego stanowiska, powyższe regulacje odnoszą się wyłącznie do należności otrzymanych przez osoby fizyczne. Nie oznacza to jednak, iż osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą nie ma obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych należności licencyjnych na rzecz zagranicznych osób prawnych.

Obligacja taka jest wprost zawarta w regulacji art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.), zgodnie z którą osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), ustala się w wysokości 20% przychodów.

Stosownie do art. 21 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są podatnicy (osoby prawne) nie mający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu; podlegają oni obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przechodząc zatem na grunt Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) – dalej: Umowa – należy przytoczyć treść art. 13 ust. 1 i 2 stanowiący, iż należności licencyjne powstałe w jednym Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie będą opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie. W każdym razie takie należności mogą być opodatkowane także w tym Państwie, w którym powstały, i zgodnie z prawem tego Państwa, ale podatek w ten sposób pobierany nie może przekroczyć 10% kwoty należności brutto.

W art. 13 ust. 3 Umowy wyjaśniono, iż określenie „należności licencyjne” użyte w tym artykule oznacza:


  1. wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich z tytułu twórczości literackiej, artystycznej lub prac naukowych, włączając prawa autorskie związane z filmami i taśmami magnetofonowymi używanymi przez rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne, patentami, znakami towarowymi, wzorami użytkowymi i zdobniczymi, dokumentacją, formułami, technologią produkcyjną, informacjami dotyczącymi doświadczeń przemysłowych, handlowych lub naukowo-badawczych lub umiejętności (know-how), oraz
  2. zyski osiągnięte ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji taką wartością majątkową lub prawami w takim zakresie, w jakim kwoty uzyskane z takiej sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji za odpłatnością uzależnione są od produktywności, używania lub dysponowania taką wartością majątkową lub prawami.


Odnosząc powyższe do sytuacji przedstawionej we wniosku, dokonując wypłaty kwot – zarówno zaliczki bezzwrotnej, jak i późniejszych opłat – należnych spółce amerykańskiej (rezydentowi amerykańskiemu) jako właścicielowi praw autorskich Wnioskodawca jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i wpłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% kwoty tych należności brutto.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj