Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US1439/ZV/P/Pr/61/2006
z 7 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US1439/ZV/P/Pr/61/2006
Data
2006.09.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
kontynuacja działalności przez spadkobierców


Pytanie podatnika
Czy następcy prawni, którzy kontynuują działalność gospodarczą prowadzoną uprzednio przez spadkodawcą, są zobowiązani do zapłaty podatku należnego wynikającego ze spisu z natury.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), po rozpatrzeniu podania Strony


Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w czerwcu 2006r. zmarł prowadzący działalność gospodarczą ojciec wyżej wymienionych.

Spadkobiercy sporządzili w trybie art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług spis z natury za dzień 30 czerwca 2006r. oraz złożyli deklarację VAT-7 w której wykazali podatek należny z tytułu remanentu.

Pytanie brzmi: czy następcy prawni, którzy kontynuują działalność gospodarczą prowadzoną uprzednio przez spadkodawcę są zobowiązani do zapłaty podatku należnego wynikającego ze wspomnianego wyżej spisu z natury.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Śmierć podatnika jest jedną z form zakończenia bytu prawnego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, a więc również zakończeniem występowania podmiotu w obrocie gospodarczym w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Regulacje ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, nie precyzują wprost skutków prawnych związanych ze śmiercią podatnika podatku VAT.

Zgodnie z art. 97 § 1 cytowanej na wstępie ustawy – Ordynacja podatkowa, spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Przepis art. 96 ust. 6 wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług określa, że jeśli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest zobowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Gdy zaprzestanie działalności nastąpiło w wyniku śmierci podatnika, zgodnie z art. 96 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług zawiadomienie o zaprzestaniu działalności dokonuje jego następca prawny.

W odniesieniu do składania na potrzeby podatku od towarów i usług remanentu likwidacyjnego – spisu z natury towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, to zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o VAT, do sporządzenia i złożenia przedmiotowego spisu zobowiązani są podatnicy, którzy zaprzestali wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w okolicznościach wymienionych w art. 14 ust. 1 i 3 przywołanej ustawy. Wśród wymienionych okoliczności, powodujących powstanie obowiązku sporządzenia spisu z natury, nie wymienia się jednak śmierci podatnika. Obowiązujące przepisy wyżej wymienionej ustawy o VAT nie przewidują obowiązku sporządzenia spisu z natury w związku z zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych w wyniku śmierci podatnika; następca prawny nie jest zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia należnego podatku. Również na mocy przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, następca nie jest zobowiązany tego uczynić, gdyż przepisy te ustanawiają jedynie odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania spadkodawcy, ale tylko tych powstałych za jego życia. Natomiast za zobowiązanie, które zaistniało dopiero po śmierci spadkodawcy, spadkobiercy nie mogą ponosić odpowiedzialności.

Reasumując, obowiązek sporządzenia i składania spisu z natury spoczywa wyłącznie na podatniku, a nie na jego następcach prawnych. Tak więc, w myśl obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, synowie zmarłego będącego podatnikiem podatku od towarów i usług nie są zobowiązani sporządzać i składać za niego spisu z natury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj