Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3-415-18/06
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3-415-18/06
Data
2006.09.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
aport
nieruchomości
objęcie udziałów
przychód
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Czy powstanie przychód z tytułu wniesienia aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wydzielonej geodezyjnie części zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność spółki jawnej, której podatnik jest wspólnikiem i objęcia w spółce z o.o. udziałów w zamian za przedmiotową nieruchomość ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii:

powstania przychodu z tytułu wniesienia aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wydzielonej geodezyjnie części zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność spółki jawnej, której jest Pan wspólnikiem i objęcia w spółce z o.o. udziałów w zamian za przedmiotową nieruchomość

i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 09.06.2006 r. (data wpływu 13.06.2006 r.) zwrócił się Pan do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następująco stan faktyczny:

Jest Pan wspólnikiem spółki jawnej i z tytułu uzyskiwanego dochodu rozlicza się Pan w oparciu o art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednym ze składników majątkowych spółki jest prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem odrębnej własności nieruchomości budynkowych i budowli wzniesionych na tej nieruchomości.

Spółka jawna zamierza podjąć wspólne przedsięwzięcie w zakresie zagospodarowania nieruchomości i w tym celu wspólnicy spółki podjęli uchwałę o wydzieleniu części nieruchomości w drodze podziału geodezyjnego i wniesieniu jej tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która dalej na tej nieruchomości prowadzić będzie inwestycję.

Przedmiotem aportu będzie jedynie część nieruchomości, na pozostałej części spółka nadal będzie prowadzić przedsiębiorstwo i nie będzie on stanowić przedsiębiorstwa ani też zorganizowanej jego części.

W tym celu:
- zostanie podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału w spółce z o.o. w formie aktu notarialnego w związku z czym utworzone zostaną nowe udziały w celu pokrycia ich aportem przez Spółkę jawną,
- zostanie złożone oświadczenie o przystąpieniu do spółki z o.o. oraz o objęciu podwyższonych udziałów i pokryciu ich w postaci wkładu niepieniężnego prawem użytkowania wieczystego i prawem własności wyodrębnionej działki. W momencie złożenia tego oświadczenia, do ważności którego wymagana jest forma aktu notarialnego, nastąpi przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Spółki z o.o.,
- zostanie złożony wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców o rejestrację podwyższenia kapitału,
- nastąpi rejestracja podwyższonego kapitału spółki z o.o.

W związku z powyższym zwrócił się Pan do tut. organu z zapytaniem czy powstanie przychód z tytułu wniesienia aportem do spółki z o.o. wydzielonej geodezyjnie części zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność spółki jawnej, której jest Pan wspólnikiem i objęcia w spółce z o.o. udziałów w zamian za przedmiotową nieruchomość, formułując własne stanowisko w sprawie, iż przychód z tego tytułu nie powstanie. Zdaniem Pana w przedmiotowej sprawie przychód nie powstanie, gdyż zasady opodatkowania źródła przychodu w zakresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej określone są w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a analiza tego artykułu, wskazuje, iż objęcie udziałów nie stanowi przychodu jeśli objęcie udziałów w zamian za aport następuje przez osobę fizyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Spółka jawna należy do grupy spółek osobowych. Jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej nie posiada podmiotowości prawnopodatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż podatnikami są konkretne osoby fizyczne (wspólnicy).

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.).

W świetle przepisów wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęcie udziałów w spółce mającej osobowość prawną zamian za wkład niepieniężny nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 174 z 2000 r. z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W związku z powołanym wyżej przepisem, wniesienie aportu stanowiącego składnik majątku firmy nie skutkuje powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, ponieważ nie wiąże się z odpłatnym zbyciem tego składnika.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W przedmiotowej sprawie przedmiot aportu nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, zatem wyżej przytoczony przepis nie ma do niej zastosowania.

Jednakże wartość otrzymanych przez wnoszącego aport akcji (udziałów), czy też wkładów, jest na podstawie wyżej powołanej ustawy jego przychodem. W art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienione zostały poszczególne źródła przychodów, z których dochody (przychody) podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, a wśród których (art. 10 pkt 7) znajdują się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Szerszy katalog przychodów z kapitałów pieniężnych ustawodawca zawarł w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z zapisem art. 17 ust. 1 pkt 9 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji)w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W myśl art. 17 ust 1a w/w ustawy przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:
- zarejestrowania spółki, albo
- wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego, albo
- wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkiem podwyższenia kapitału zakładowego.

Natomiast jak wynika z treści ust. 2 przepisu art. 17 przy ustaleniu wartości przychodu o którym mowa w ust. 1 pkt 9, stosuje się odpowiednio art. 19.

Na dzień objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniw zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część ustala się koszty uzyskania przychodu. Zasady ich ustalenia zostały określone w art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści wyżej powołanego przepisu, koszty uzyskania przychodu w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustala się w wysokości:
1. wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodniez odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,
2. wartości:
a) nominalnej wnoszonych wkładów w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
b) określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
c) określonej zgodnie z ust 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężnyw postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,
3. faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika – jeżeli przedmiotem wkładu są te składniki.

Przychód z tyt. objęcia udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny pomniejszony o koszty uzyskania przychodu ustalone na podstawie wyżej cytowanego art. 22 ust. 1e, stanowi dochód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym, a podatek dochodowy wynosi 19 %, zaś po zakończeniu roku podatkowego zgodnie z art. 30b ust. 6 podatnik jest zobowiązany do złożenia odrębnego zeznania podatkowego (PIT-38) w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowegow Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj