Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/128/PDI-423/10-2/2006
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/128/PDI-423/10-2/2006
Data
2006.10.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
księgi rachunkowe
łączenie spółek przez przejęcie


Pytanie podatnika
Czy istnieje konieczność zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki przejmującej na dzień przed zarejestrowaniem połączenia przez Sąd rejestrowy oraz otwarcia ksiąg Spółki przejmującej po połączeniu ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.07.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 14.07.2006 r.) złożonego przez firmę "E." sp. z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Z treści wniosku wynika, że Spółka planuje połączenie z innymi spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością. Połączenie nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, tzn. łączenia przez przejęcie. W planowanym procesie Spółka będzie spółką przejmującą. Całość majątku spółek przejmowanych zostanie przeniesiona na Spółkę, za udziały, które Spółka przejmująca wyda wspólnikom spółek przejmowanych. Połączenie spółek nie spowoduje powstania nowego podmiotu, lecz zachodzić będzie kontynuacja podmiotów przejmowanych przez podmiot przejmujący.

Spółka stoi na stanowisku, że połączenie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych nie powoduje powstania nowego podmiotu prawnego. Zdaniem Spółki wobec brzmienia art. 12 ustawy o rachunkowości nie ma obowiązku zamknięcia i otwarcia ksiąg rachunkowych Spółki przejmującej, wobec czego nie powstaje konieczność złożenia deklaracji CIT-8 przez Spółkę przejmującą.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje.

Moment zamknięcia ksiąg rachunkowych określa art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). I tak księgi rachunkowe zamyka się:1) na dzień kończący rok obrotowy,2) na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży i zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,3) na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3,4) w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, w szczególności na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,5) na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, w szczególności na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału,6) na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub upadłości,7) na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.

Zgodnie z art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych, połączenie spółek może być dokonane:1) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),2) przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, w wyniku połączenia spółek nie powstanie nowy podmiot. Nie będzie miał zastosowania wobec tego art. 12 ust. 2 pkt 5 ustawy o rachunkowości. Jeżeli nie następuje zamknięcie ksiąg rachunkowych, tym samym nie otwiera się nowych.

Wobec powyższego Spółka przejmująca nie ma obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień przed zarejestrowaniem połączenia przez sąd, a tym samym nie istnieje obowiązek składania zeznania rocznego wg wzoru CIT-8 Spółki przejmującej.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj