Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DP/423-0007/06
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0007/06
Data
2006.07.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
akcja
aport
kapitał zapasowy
nadwyżki
wartość


Pytanie podatnika
Czy wystąpienie nadwyżki aportu (będącego wkładem niepieniężnym wniesionym przez stowarzyszenie do spółki akcyjnej) ponad wartość nominalną objętych za ten wkład akcji może wiązać się ze skutkami podatkowymi dla spółki lub akcjonariusza obejmującego akcje?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a§ 1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z siedzibą w Gdańsku z dnia 06 czerwca 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących skutków podatkowych wynikających z wystąpienia nadwyżki wartości aportu (będącego wkładem niepieniężnym) ponad wartość nominalną objętych za ten wkład akcji

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący opis stanu faktycznego:

Stowarzyszenie wnosi aportem do spółki akcyjnej wkład niepieniężny, który stanowią wycenione przez rzeczoznawce środki trwałe- o wartości przykładowo 1000 jednostek oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu-o wartości przykładowo 2000 jednostek. Zgodnie z wyceną wartość aportu wynosi przykładowo 3000 jednostek. Kapitał zakładowy zawiązywanej spółki wynosi przykładowo 1500 jednostek. Spółka akcyjna kontynuuje działalność stowarzyszenia.

Spółka stawia pytanie:

Czy wystąpienie nadwyżki wartości aportu (będącego wkładem niepieniężnym wniesionym przez stowarzyszenie do spółki akcyjnej) ponad wartość nominalną objętych za ten wkład akcji może wiązać się ze skutkami podatkowymi dla spółki lub akcjonariusza obejmującego akcje?

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:

Spółka uważa, iż różnica między kapitałem zakładowym (nominalną wartością akcji) a wyceną aportu stanowi kapitał zakładowy spółki. Przedstawiona sytuacja nie rodzi zatem żadnych konsekwencji podatkowych.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny stanowisko Organu podatkowego jest następujące:

W omawianej sytuacji konieczne jest przede wszystkim ustalenie charakteru powstałej w w/w sytuacji nadwyżki. Art. 309 Kodeksu Spółek Handlowych przewiduje możliwość objęcia akcji po cenie wyższej niż nominalna. Z przepisu tego artykułu wynika wprost, iż powstaje w ten sposób nadwyżka jednakże nie reguluje on jej przeznaczenia. Art. 396§2 k. s. h. wskazuje, iż nadwyżki osiągnięte przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej należy przelać do kapitału zapasowego.

Skutki podatkowe podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego o wartości przewyższającej wartość nominalną udziałów zostały uregulowane w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 11 tej ustawy do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółek, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów(akcji),otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy.

A zatem prawidłowe jest stanowisko Spółki, że w opisanym stanie faktycznym, Spółka nie poniesie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem nadwyżki wartości aportu ponad wartość nominalną akcji (udziałów).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj