Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP443-28/BP/06
z 5 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP443-28/BP/06
Data
2006.10.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy zakup środków chemicznych, których krajem pochodzenia jest Francja, od kontrahenta mającego siedzibę w Szwajcarii, zarejestrowanego dla celów podatku od wartości dodanej w Niemczech jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 5 lipca 2006r. (data doręczenia dnia 7 lipca 2006 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług na zapytanie czy zakup środków chemicznych, których krajem pochodzenia jest Francja, od kontrahenta mającego siedzibę w Szwajcarii, zarejestrowanego dla celów podatku od wartości dodanej w Niemczech jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia z dnia 5 lipca 2006r. (data doręczenia dnia 7 lipca 2006 r.) Spółka zwróciła się o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie w następującym stanie faktycznym.

Spółka .....................dokonała zakupu środków chemicznych od kontrahenta z siedzibą w Szwajcarii, przez którego został wystawiony rachunek. Krajem pochodzenia wskazanych środków chemicznych jest Francja, skąd towar przyjechał bezpośrednio do Polski. Firma szwajcarska poinformowała spółkę ..............., że jest zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Niemczech i posiada numer UID, dlatego może wystawiać rachunki dla odbiorców unijnych powołując jako podstawę prawną VI dyrektywę UE.

W związku z powyższym Spółka zwraca się o wyjaśnienie, czy dostawę tą można potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie.

Spółka stoi na stanowisku, że zakup środków chemicznych od kontrahenta szwajcarskiego, których krajem pochodzenia jest Francja, skąd też następuje wysyłka, należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie. Zgodnie bowiem z art. 9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten, stosownie do art. 9 ust. 2 pkt 1 i 2 stosuje sie pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b)osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a) - z zastrzeżeniem art.10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

Ponadto - w ocenie podatnika - powoływane wyżej przepisy nie nakładają na dostawcę wymogu posiadania siedziby w kraju członkowskim Unii Europejskiej, a jedynie posiadania statusu podatnika podatku od wartości dodanej. Jeśli więc dostawy dokonuje podatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność (zgodnie z art. 15), czy też zarejestrowany w jednym z krajów członkowskich dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego podatnik podatku od wartości dodanej, u którego wysyłane towary służyły czynnościom wykonywanycm przez niego jako podatnika, nie ma powodów, aby nie uznać takiej dostawy za wewnątrzwspólnotową, a odpowiednio dla drugiej strony transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że: 1) nabywcą towarów jest: a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a) - z zastrzeżeniem art. 10; 2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a).

Z treści wniosku złożonego przez podatnika wynika, że dokonał zakupu środków chemicznych od kontrahenta z siedzibą w Szwajcarii, zarejestrowanego dla celów podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec i posiadającego numer UID. Oznacza to, że spełnione zostały warunki dotyczące stron transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 9 ust. 2 pkt 1 lit a i pkt 2 ww. ustawy). Ponadto w wyniku nabycia dochodzi do przemieszczenia towarów w postaci środków chemicznych z terytorium Francji na terytorium Polski, a więc państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa rozpoczęcia wysyłki, co również wyczerpuje przesłanki wskazane w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że w opisanym przez Spółkę stanie faktycznym zachodzą wszystkie przesłanki warunkujące uznanie tej transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a zatem stanowisko podatnika uznać należało za prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. D. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj