Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/42/06
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/42/06
Data
2006.07.31



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
emisja
specjalna strefa ekonomiczna
zakres zezwolenia
zezwolenie na prowadzenie działalności


Pytanie podatnika
dotyczy zwolnienia z opodatkowania - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach zezwolenia na terenie strefy, będącego wynikiem produkcji uzupełniającej, niezbędnej do realizacji głównej produkcji spółki na podstawie zezwolenia


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 17 ust. 1 pkt 34, ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku K. sp. z o.o. z dnia 10.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.05.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przedstawionym przez spółkę stanem faktycznym opisanym we wniosku spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej "Euro-Park" Mielec na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.). Zezwolenie zostało wydane spółce 1.04.1997 r. i zmienione decyzją Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 25.02.2004 r. Warunki zezwolenia zostały zmienione zgodnie z ustawą z 2.10.2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840). Zezwolenie obejmuje m.in. prowadzenie działalności gospodarczej przez spółkę w zakresie:

  1. produkcji wyrobów z drewna,
  2. produkcji wyrobów z papieru, działalności publikacyjnej i poligraficznej,
  3. produkcji wyrobów chemicznych i włókien sztucznych,
  4. produkcji mebli,
  5. zagospodarowywania niemetalowych odpadów i wyrobów wybrakowanych.

Zezwolenie obejmuje także produkcję uzupełniającą, niezbędną do prowadzenia wyżej wymienionych zakresów działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 updop, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, zwolnione są z podatku dochodowego od osób prawnych, przy czym wielkość zwolnienia przysługująca spółce wynosi 75 % kosztów inwestycji poniesionych przez K. po dniu uzyskania zezwolenia, do końca 2006 r. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27.12.2005 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2005-2007 oraz wykazu instalacji czasowo wykluczonych ze wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji w okresie od dnia 1.01.2005 r. do dnia 31.12.2007 r. (Dz. U. Nr 264, poz. 206) dla instalacji niezbędnej do prowadzenia przez K. produkcji w strefie, spółka uzyskała średnioroczną liczbę uprawnień do emisji CO2, w latach 2005-2007, równą 110.900 (uprawnienia do emisji). Uprawnienia do emisji zostały przyznane spółce w związku z posiadaną przez spółkę kotłownią, która jest niezbędna dla prowadzonej przez K. działalności w Strefie. Ze względu na charakter stosowanych przez spółkę procesów technologicznych oraz zgodnie z założeniami systemu handlu emisjami, przysługująca K. liczba uprawnień do emisji przekracza obecnie potrzeby spółki (mniejsza od przewidywanej ilość produkowanego w strefie przez K. CO2). W związku z tym, że spółka nie wykorzysta w całości otrzymanych uprawnień do emisji, planuje sprzedać pewną liczbę tych uprawnień, na mocy art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z 22.12.2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784). Według stanowiska wnioskodawcy dochód ze sprzedaży uprawnień do emisji należy kwalifikować jako dochód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzyskany z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach zezwolenia na terenie strefy. Jest on wynikiem produkcji uzupełniającej, niezbędnej do realizacji głównej produkcji spółki na podstawie zezwolenia. K. sp. z o.o. wnosi o udzielenie informacji o zakresie i sposobie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz potwierdzenie poprawności przyjętej interpretacji przepisów co do objęcia zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych dochodu osiągniętego ze sprzedaży uprawnień do emisji.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez K. sp. z o.o., stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego przez spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, iż K. sp. z o.o. korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych w oparciu o przepisy art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w związku z art. 12 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.) oraz art. 5 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 2.10.2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840 ze zm.). W myśl art. 12 ww. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazane w powyższym przepisie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych zasady zwolnienia dochodów z działalności gospodarczej osób prawnych określone zostały w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielonej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zgodnie z art. 17 ust. 4 ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 1 lit. b ww. ustawy z dnia 2.10.2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw dochody uzyskane przez przedsiębiorcę innego niż przedsiębiorca, o którym mowa w ust. 1 (tj. przez "dużego przedsiębiorcę"), z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1.01.2001 r. są zwolnione z podatku dochodowego w zakresie ustalonym w art. 12 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, z tym że maksymalna dopuszczalna wielkość pomocy publicznej wynosi 75 % kosztów inwestycji poniesionych do dnia 31.12.2006 r. - dla przedsiębiorców prowadzących działalność inną niż określona lit. a na podstawie zezwolenia wydanego przed dniem 1.01.2000 r.

Z powyższego wynika, iż zakres przedmiotowy działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy określa zezwolenie. Oznacza to, iż tylko dochód z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Wytwarzanie dwutlenku węgla oraz jego emisja jest efektem ubocznym produkcji, nie jest celem działalności gospodarczej prowadzonej w ramach zezwolenia na terenie strefy. Tak więc, pomimo, iż uprawnienia do emisji zostały przyznane spółce w związku z posiadaną przez spółkę kotłownią, która jest niezbędna dla prowadzonej przez K. sp. z o.o. działalności w strefie, to przychody z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji stanowią odrębne źródło przychodów, nieobjęte zezwoleniem. W świetle powyższego, dochody, które spółka uzyska z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2, nie będą podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie wskazanych wyżej przepisów, zatem stanowisko spółki w tym zakresie nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj