Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wągrowcu
MB/415-15/06
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
MB/415-15/06
Data
2006.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Wągrowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dowody wewnętrzne
zaliczka na poczet ceny


Pytanie podatnika
Czy spółka prawidłowo postępuje nie zaliczając do przychodów działalności gospodarczej kwot przyjętych zaliczek oraz czy prawidłowo dokumentuje przychody w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie dowodu wewnętrznego ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 22.08.2006r.- data wpływu do Urzędu 23.08.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wągrowcu postanawia stanowisko wyrażone we wniesionym zapytaniu w zakresie – zaliczania do przychodów kwot przyjętych zaliczek oraz udokumentowania tych zaliczek na podstawie dowodu wewnętrznego – uznać za prawidłowe.

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej. Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik opłaca na zasadach ogólnych przy zastosowaniu 19 % stawki podatku ( podatek liniowy) określonej w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka dokonuje sprzedaży brykietu drzewnego do krajów na terenie Unii Europejskiej. Spółka otrzymuje od kontrahentów zaliczki na poczet kilku przyszłych dostaw, które będą odbywały się cyklicznie w okresie 7 miesięcy od przyjęcia zaliczki.

Pytanie podatnika:
Czy spółka prawidłowo postępuje nie zaliczając do przychodów z działalności gospodarczej kwot przyjętych zaliczek oraz czy prawidłowo dokumentuje przychody w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie dowodu wewnętrznego?
2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego: Zdaniem wnioskodawcy otrzymana zaliczka na poczet przyszłych dostaw nie stanowi dla wspólników spółki jawnej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pomimo wystawienia faktury VAT potwierdzającej otrzymanie zaliczki. Natomiast w momencie wydania pierwszej partii towaru na którą została pobrana zaliczka a która została dostarczona do odbiorcy ( podpisana przez odbierającego towar deklaracja CMR) spółka jawna wystawia dowód wewnętrzny na podstawie, którego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zaewidencjonowany jest przychód ze sprzedaży towarów.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru zaliczki.
Stosownie do art. 11 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną świadczeń w naturze, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Na podstawie art. 14 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania przychodu, zgodnie z art. 14 ust. 1c cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e – 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.Odnosząc się do zacytowanych regulacji zauważyć należy, że nie zawsze otrzymanie przez podatnika pieniędzy stanowić będzie przychód podatkowy u tego podatnika. Jako wyjątek od zasady, ustawodawca określił te przypadki, kiedy mimo wystąpienia przesłanek uznania danego zdarzenia za powodujące powstanie przychodu lub przychodu należnego, przychód podatkowy nie wystąpi. Cytowany przepis zawarty w art. 14 ust. 3 pkt 1 należy stosować w pierwszej kolejności przed przepisami ogólnymi ustawy, określającymi co jest przychodem i kiedy. Jednocześnie nie określa on konkretnego tytułu, w związku z którym, pobrana wpłata lub zarachowana należność nastąpiła, czy tytułem tym była zaliczka, przedpłata czy zapłata. Oznacza to, że dotyczy on wszystkich tych przypadków. W świetle powyższego, przychodami nie są otrzymane pieniądze, jeżeli nie są one zapłatą za sprzedany towar bądź wykonane świadczenie, a jedynie stanowią przedpłatę na poczet przyszłych świadczeń. Wystawienie faktury VAT w momencie otrzymania zaliczki, nie ma związku z realizacją świadczenia ze strony dostawcy. Faktura dokumentuje wyłącznie fakt przekazania zaliczki na poczet dostawy towaru lub usługi, która ma być wykonana w przyszłości. W świetle powołanych przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty otrzymanych zaliczek nie stanowią przychodu dla celów podatku dochodowego i nie ma tu znaczenia, że otrzymanie określonej kwoty zaliczki wiąże się z obowiązkiem wystawienia faktury VAT. Za datę powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się datę wydania towaru, na który wcześniej została wpłacona zaliczka potwierdzona wystawioną fakturą VAT. Natomiast podstawą do zaksięgowania przychodu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w tym przypadku może być dowód, z którego wynika – kiedy, komu i jaki towar został wydany z jednoczesnym wskazaniem numeru faktury VAT i kwoty wpłaconej zaliczki na poczet zamówionego towaru.Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Zgodnie z załącznikiem nr 1 tego rozporządzenia stanowiącym objaśnienia do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 17 podatkowej księgi (uwagi) jest przeznaczona do wpisywania uwag co do treści zapisów w kolumnach 2 – 16. Kolumna ta może być także wykorzystywana na przykład do wpisywania pobranych zaliczek.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj