Interpretacja Ministra Finansów
DD/PB6/033-0852-1295/06/HM/JP
z 21 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/PB6/033-0852-1295/06/HM/JP
Data
2006.09.21



Autor
Minister Finansów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Wielka Brytania
zakład


Pytanie podatnika
Czy dochody osiągnięte w Zjednoczonym Królestwie będą opodatkowane w Polsce i czy w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania należy zastosować metodę zaliczenia proporcjonanego.


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 16.12.1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz.20),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe, w zakresie ww. umowy, stanowisko przedstawione we wniosku, w sprawie dotyczącej dochodów uzyskanych przez Podatniczkę na terytorium Zjednoczonego Królestwa.


Uzasadnienie


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Podatniczka mająca miejsce zamieszkania w Polsce posiada własny gabinet stomatologiczny w Polsce.


W 2005 r. Podatniczka wyjechała do Zjednoczonego Królestwa jako stomatolog w ramach długoterminowego kontraktu na świadczenie usług stomatologicznych. Na terytorium Zjednoczonego Królestwa Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą jako samodzielny podmiot gospodarczy i jej dochody z tego tytułu są opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie.


Zdaniem Podatniczki dochody osiągnięte przez nią w Zjednoczonym Królestwie będą opodatkowane w Polsce, a w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania należy zastosować metodę zaliczenia proporcjonanego.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono, co następuje.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast zgodnie z art. 4a tej ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Stosownie do art. 5 ust. 1 polsko - brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zakładem jest stała placówka, w której całkowicie albo częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa.


Z kolei, zgodnie z art. 7 ust. 1 polsko - brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, że Podatniczka uzyskuje dochody w Zjednoczonym Królestwie z działalności prowadzonej za pomocą zakładu. Oznacza to, iż dochód ten może być opodatkowany w Zjednoczonym Królestwie, jak również w Polsce. Jednakże w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 23 ust. 2 polsko - brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (proporcjonalne zaliczenie) w związku z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Mając powyższe na uwadze, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj