Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
II/415-7-299/48703/06/MW
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/415-7-299/48703/06/MW
Data
2006.09.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bilety
koszty przejazdu
koszty uzyskania przychodów
szkolenie


Pytanie podatnika
Czy koszty związane z organizowaniem szkoleń poza granicami kraju dla kontrahentów spółki jawnej, a zwłaszcza koszty zakupu biletów lotniczych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?


Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 07.08.2005r.

Wnioskiem z dnia 07.08.2005r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy wszystkie koszty związane z organizacją szkoleń poza granicami kraju dla kontrahentów Spółki i innych podmiotów, a zwłaszcza koszty zakupu biletów lotniczych dla uczestników szkoleń, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jawna, której Podatnik jest wspólnikiem, zamierza zorganizować cykl tygodniowych szkoleń (konferencji) dotyczących najnowszych technologii stosowanych w produktach Spółki, sposobów wykonywania robót budowlanych przy pomocy jej produktów itp. Szkolenia odbędą się poza granicami Polski i zostaną na nie zaproszone firmy związane z handlem wyrobami budowlanymi, zarówno kontrahenci Spółki, jak i inne podmioty. Firmy te będą mogły wysłać na szkolenia swoich pracowników lub pracowników swoich kontrahentów. Osoby uczestniczące w szkoleniach będą związane z branżą budowlaną, a wiadomości uzyskane w trakcie szkoleń będą pomocne w wykonywanej przez nich pracy. W ramach organizacji szkoleń (konferencji) Spółka zapewnia uczestnikom przelot w obie strony, noclegi, wyżywienie oraz pakiet szkoleń.

Celem szkoleń jest podniesienie poziomu wiedzy zawodowej uczestników szkolenia, bowiem tematy będą dotyczyły informacji o produktach Spółki, które to informacje niezbędne są do prawidłowego poinformowania kupujących o właściwościach towaru oraz do prawidłowego wykonywania prac budowlanych przy użyciu tych towarów. Zatem szkolenia są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, bowiem dzięki nim uzasadnione jest oczekiwanie, że zmniejszy się ilość reklamacji, zwiększy się popyt na produkty Spółki, a także dzięki lepszej znajomości właściwości produktów Spółki wśród sprzedawców i wykonawców, zwiększy się zapotrzebowanie na jej produkty.

Zdaniem Podatnika, zasadne jest zakwalifikowanie w całości do kosztów uzyskania przychodów Spółki wydatków na organizację tych szkoleń.

Zgodnie z ogólną zasadą wymienioną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Aby ten wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki.

  1. pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
  2. nie znajdować sie w katalogu kosztów nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy,
  3. być właściwie udokumentowanym.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów, należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu - w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, bo to na nim w ostateczności spoczywa ciężar udowodnienia tego faktu. Ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodu.

Zatem, mając na wadze cytowane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, zdaniem tutejszego organu podatkowego, wydatki poniesione przez Spółkę jawną na organizację szkoleń, w tym koszty biletów lotniczych, będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów.

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z przepisem art. 42a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na Spółce ciąży obowiązek sporządzenia informacji o wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach na wzorze PIT-8C. Obowiązek ten mają osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, z wyjątkiem dochodów (przychodów) zwolnionych z podatku na podstawie art. 21, 52 i 52 a tej ustawy, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowany podatek dochodowy.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Przedsiębiorcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj