Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-242/294/06/MK
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-242/294/06/MK
Data
2006.09.27



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
naprawa
odpowiedzialność cywilna
odszkodowania
polisa ubezpieczeniowa
przychód
samochód osobowy
szkody
ubezpieczenia obowiązkowe
umorzenie
wypadek
wypłata
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy wypłacone do warsztatu naprawiającego samochód osobowy (ujęty w ewidencji środków trwałych Podatnika, całkowicie umorzony, nieobjęty ubezpieczeniem AC) przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku, którym nie był pracownik Podatnika, odszkodowanie z polisy OC sprawcy stanowi przychód dla celów podatku dochodowego Podatnika? W dniu 25.04.2006 r. miała miejsce kolizja drogowa.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie znak GK 312/44/06 z dnia 17.07.2006 r. (wpływ do tutejszego Urzędu 20.07.2006.), uzupełnionym pismem znak GK-312/45/06 z dnia 21.07.2006 r. oraz pismem znak GK/312/54/06 z dnia 04.09.2006 r.


p o s t a n a w i a


uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Przedsiębiorstwo posiada w swojej ewidencji środków trwałych całkowicie umorzony samochód osobowy marki Volvo. Samochód nie jest objęty ubezpieczeniem AC. W dniu 25.04.2006 r. miała miejsce kolizja drogowa, w wyniku której samochód Spółki uległ uszkodzeniu. Naprawy dokonał zakład naprawczy z polisy OC sprawcy wypadku. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku zawiadomił Podatnika o wysokości odszkodowania, które zostało określone na kwotę 11.220,- zł netto. W piśmie znak GK/312/54/06 z dnia 04.09.2006 r. Wnioskodawca uzupełnił stan faktyczny informując, że sprawcą wypadku nie był pracownik Podatnika. Wypłata odszkodowania nastąpiła z polisy sprawcy bezpośrednio do uprawnionego zakładu wykonującego naprawę samochodu. Podatnik został powiadomiony o wysokości szkody przez PZU SA.

Na tle wyżej przedstawionego stanu faktycznego Przedsiębiorstwo zapytuje, czy otrzymane (przekazane do warsztatu naprawiającego samochód) odszkodowanie stanowi przychód dla celów podatku dochodowego?

Podatnik formułuje stanowisko, zgodnie z którym na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymanego odszkodowania nie należy kwalifikować do przychodów podatkowych jako "zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów".

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, co następuje:

Zgodnie z artykułem 12 ust. 4 pkt 6a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc wyżej cytowany przepis do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, że nie znajdzie on zastosowania w omawianej sytuacji.

Jak wynika z wniosku Podatnika, naprawy uszkodzonego w wyniku kolizji drogowej pojazdu należącego do Przedsiębiorstwa dokonał zakład naprawczy z polisy OC (obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej) sprawcy wypadku, którym nie był Podatnik. Pokrycie kosztów naprawy nastąpiło z polisy sprawcy kolizji bezpośrednio do zakładu wykonującego naprawę samochodu. Podatnik nie poniósł wydatków z tego tytułu.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym nie znajdzie zatem zastosowania, wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, wyżej przytoczony przepis art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy, gdyż wypłacone odszkodowanie nie stanowi zwrotu Podatnikowi wydatków, bowiem Przedsiębiorstwo nie poniosło wydatków związanych z naprawą pojazdu. Zobowiązanym do naprawienia szkody z tego tytułu był sprawca kolizji drogowej.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych otrzymane pieniądze są przychodami. Przepis ten, definiując pojęcie przychodu, posługuje się kryterium faktycznego otrzymania pieniędzy.

W przedstawionej we wniosku sytuacji wypłata odszkodowania nastąpiła z polisy sprawcy wypadku bezpośrednio do uprawnionego zakładu wykonującego naprawę samochodu. Podatnik nie otrzymał pieniędzy z tytułu wypłaconego odszkodowania, otrzymał tylko zawiadomienie Ubezpieczyciela sprawcy wypadku o wysokości przyznanego odszkodowania. Wobec tego, że Spółka nie otrzymała pieniędzy, nie wystąpił u niej przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, w opinii Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w opisanym stanie faktycznym przyznane z polisy OC sprawcy wypadku odszkodowanie z tytułu szkody poniesionej przez Podatnika w wyniku kolizji drogowej nie stanowi przychodu Podatnika, który nie był sprawcą tej kolizji.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji. Zasadne jest stanowisko Podatnika, że przyznane odszkodowanie nie stanowi przychodu, jednakże podstawę prawną stanowi przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a nie art. 12 ust. 4 pkt 6a tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj